مراقبت و سلامتی, مقالات

9 علت تیرگی زیر چشم ها

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail ar4-5462 9 علت تیرگی زیر چشم ها مراقبت و سلامتی مقالات

9 علت تیرگی زیر چشم ها

سیاهی و کبودی دور چشم معمولا در هر فردی دیده می شود و این تیرگی سن شما را بیشتر نشان می دهد اما روش های بسیار موثری وجود دارد که به کمک آن ها می توانید برای همیشه سیاهی اطراف چشم را از بین ببرید.

سیاهی زیر چشم در زیبایی چشمان شما اثر می گذارد. سیاهی زیر چشم باعث از دست دادن شفافیت و زیبایی صورت شما می شود و علت آن تا حدود زیادی به خود شما بستگی دارد. این سیاهی زیر چشم که با شما به همه جا می آیند می توانند واقعا عذاب دهنده باشند. بیشتر مواقع با مالیدن کرم روی این ناحیه آن را پنهان می کنیم، اما آیا نمی خواهید یک روز بدون آرایش بگذرانید؟ تیرگی زیر چشم ها هیچ زیبایی ندارد و بیشتر شبیه کسی می شوید که مدت زیادیست نخوابیده است. می خواهید بدانید چرا دچارش می شویم؟در ادامه به ارائه دلیلی برای سیاهی چشم پرداخته می شود.

تا چند ماه دیگه نیازی به رنگ مو نداری

خستگی پوست دور چشمتان را پیر و تیره می کند

البته باید توجه داشت که خستگی نیز می تواند یک توضیح منطقی برای بروز تیرگی در دور چشم باشد و این قبیل تیرگی های دور چشم که به دلیل خستگی بروز می کنند، نگران کننده نیستند و به مراقبت پزشکی نیاز ندارند چرا که با استراحت، چشم فرصت پیدا می کند به حالت طبیعی خود بازگردد و عوارضی، چون تیرگی دور چشم در این صورت از بین خواهد رفت.

در صورت خستگی بیش از حد فقط با چند ساعت خوابیدن رنگ پوست دور چشم فرد به حالت عادی خود باز می گردد، اما در کسانی که دچار کم خوابی یا بی خوابی هستند، پوست خسته می شود و در نتیجه بافت های پوستی تیره تر به نظر می آیند و رگ های خونی زیر پوست دیده می شوند. همچنین بی خوابی نیز می تواند باعث ایجاد مایع در زیر چشمان شما شود و پف و سیاهی پوست دور چشم در این صورت سراغ افراد می آید.

مراقب نور خورشید و تاثیر آن در پوست دور چشمتان باشید

قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند بدن شما را به تولید بیش از حد ملانین (رنگدانه که رنگ پوست شما را تعیین می کند) تشویق کند و نور خورشید بیش از حد مخصوصا برای چشم می تواند باعث ایجاد رنگدانه در اطراف پوست چشم شود.

تماشای تلویزیون یا خیره شدن به صفحه نمایش کامپیوتر می تواند موجب بروز سیاهی و پف و پیری پوست دور چشم شما شود، زیرا در این صورت به چشم شما فشار وارد می شود و این فشار می تواند عروق خونی اطراف چشم شما را بزرگ کند که در نتیجه، پوست اطراف چشم شما تیره تر به نظر می رسد.

تیرگی پوست با آلرژی و خشکی چشم

واکنش های آلرژیک و خشکی چشم می تواند موجب بروز تیرگی و پف پوست دور چشم شود، هنگامی که یک واکنش آلرژیک رخ می دهد، بدن شما هیستامین ها را به عنوان پاسخ به باکتری های مضر آزاد می کند و به دنبال آن علائم آزار دهنده آلرژی چشمی از جمله خارش، قرمزی و سوزش در چشم بروز می کند.

هیستامین ها باعث دیده شدن و برجسته شدن رگ های خونی زیر چشم شما می شوند و به دنبال آن پوست دور چشم شما تیره به نظر می رسد همچنین بسیاری از افراد در زمان بروز آلرژی چشم خود را مدام مالش می دهند و این کار باعث التهاب و تورم رگ های خونی می شود و در بروز چروک و تیرگی پوست چشم موثر است.

برنامه غذایی ضعیف

خوردن غذاهایی که برایتان خوب نیست می تواند باعث ایجاد سیاهی زیر چشم شود. استفاده نکردن از میوه و سبزیجات می تواند در به بوجود آمدن این سیاهی ها کمک کند. غذاهایی انتخاب کنید که ویتامین D بالایی داشته باشند چون کمک می کنند پوستتان بدرخشد. از خوردن فست فودها برای جلوگیری از سیاهی چشم بپرهیزید. فست فودها حاوی مقدار زیادی نمک مخفی هستند. نمک بیش از حد باعث حبس آب می شود که باعث متسع شدن رگ های خونی زیر چشم ها می شود. غذاهایی مانند ماهی تن، تخم مرغ و گربه ماهی چون حاوی ویتامین D هستند، را انتخاب کنید. برای از بین بردن این سیاهی ها مدتی از قهوه نیز دوری کنید.

کم آب شدن بدن

ننوشیدن آب کافی به صورت روزانه عامل دیگری برای ایجاد این دایره های سیاه زیر چشم است. سیاه شدن زیر چشم یکی از علائمی بدن است که به شما بگوید بدنتان کم آب شده است. درگیری های روزانه گاهی باعث می شود فراموش کنیم به اندازه کافی آب بنوشیم. پس اگر به ظاهر چهره خود اهمیت می دهید سعی کنید آب بنوشید و اجازه ندهید احساس تشنگی کنید. ژنتیک در سیاهی زیر چشم ژنتیک وضعیتی است که نمی توانید آن را کنترل کنید. اگر پدر یا مادرتان این سیاهی ها را دارند احتمال دچار شدن شما نیز بالاتر می رود. برای بعضی داشتن سیاهی زیر چشم اصلا مهم نیست و برای بعضی بسیار مهم است اگر از دسته ی دوم هستید و این سیاهی ژنتیکی است بهتر است از لوازم آرایشی کمک بگیرید تا آن را پنهان کنید.

8 راهکار برای درمان پف زیر چشم 8 راهکار برای درمان پف زیر چشم

ژنتیک در سیاهی زیر چشم

ژنتیک وضعیتی است که نمی توانید آن را کنترل کنید. اگر پدر یا مادرتان این سیاهی ها را دارند احتمال دچار شدن شما نیز بالاتر می رود. برای بعضی داشتن سیاهی زیر چشم اصلا مهم نیست و برای بعضی بسیار مهم است اگر از دسته ی دوم هستید و این سیاهی ژنتیکی است بهتر است از لوازم آرایشی کمک بگیرید تا آن را پنهان کنید.

بی نظمی در تجمع رنگدانه های زیر چشم

گاهی این سیاهی به دلیل بی نظمی است که در رنگدانه های پوست دارید. یک نوع شایع آن هیپرپیگمانتاسیون است، که در آن نقاطی از پوست تیره می شود. آکنه، لوپوس، اگزما می توانند باعث بی نظمی در تجمع رنگدانه ها شوند. این مشکل در آفریقایی ها، آمریکایی ها و آسیایی ها بیشتر شایع است. این بی نظمی تیرگی زیر چشم را بیشتر در دید قرار می دهد.

کمبود خواب تحقیقات نشان داده است که افراد بالغ باید هر شب حدود ۷ تا ۸ ساعت بخوابند. وقتی زمان خواب را از دست می دهید، زیر چشمانتان سیاه می شود. خواب کم پوستتان را رنگ پریده می کند و وقتی این حالت بوجود می آید رگ های خونی زیر پوستتان مشهودتر می شوند. اگر می توانید برای روز خود برنامه ریزی کنید تا فرصت کافی برای خوابیدن را داشته باشید، با این کار به راحتی میتوانید از شر این مشکل خلاص شوید.

سن

پوست زیر چشمان انسان نازک است، به همین دلیل وقتی این منطقه را لمس می کنید باید خیلی لطیف این کار را انجام دهید. اما با بالا رفتن سن پوست این منطقه نازک تر می شود و به دلیل شکست کلاژن خاصیت ارتجاعی خود را در زیرچشم از دست می دهد. به محض اینکه شکسته شدن کلاژن ها، پوست می افتد در نتیجه سیاهی زیر چشم بیشتر خود نمایی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *