مراقبت و سلامتی, مقالات

چگونه برنزه شویم؟

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail de2334bd-53b5-4fbf-97b3-14bd8857e10a چگونه برنزه شویم؟ مراقبت و سلامتی مقالات

با خیال راحت برنزه شوید

در این فصل که کسب‌و‌کار استخرهای روباز و دستگاه‌های سولاریوم حسابی سکه است، باید جز زیبایی به عوارض جانبی ساعت‌های طولانی در معرض آفتاب قرار گرفتن یا اشعه‌های خطرناک سولار هم فکر کرد. عوارضی که در طولانی‌مدت به شکل مشکلات پوستی بروز کرده و مدت‌ها برای برگشتن به سلامت آن زمان لازم است.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail 6a00e54f9af106883401156f350a8a970b-300x200 چگونه برنزه شویم؟ مراقبت و سلامتی مقالاتدر این فصل که کسب‌و‌کار استخرهای روباز و دستگاه‌های سولاریوم حسابی سکه است، باید جز زیبایی به عوارض جانبی ساعت‌های طولانی در معرض آفتاب قرار گرفتن یا اشعه‌های خطرناک سولار هم فکر کرد. عوارضی که در طولانی‌مدت به شکل مشکلات پوستی بروز کرده و مدت‌ها برای برگشتن به سلامت آن زمان لازم است، اما در کنار همه این روش‌های پردردسر برنزه کردن، لوسیون، کرم و اتوبرنزه‌هایی موقت پوست هم هستند که باوجود آنها دیگر نیازی به آفتاب گرفتن طولانی نیست و مثبت‌ترین نکته استفاده از آنها در امان ماندن از عوارض برنزه شدن‌های غیر‌اصولی است. در این مطلب از راهنمایی‌های کاربردی دکتر التفاتی حتما استفاده کنید.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail 9-300x300 چگونه برنزه شویم؟ مراقبت و سلامتی مقالات

برنزه شدن به چه قیمتی است‌؟

همه ما درفصل تابستان بیشتر از فصول دیگر، به فکر برنزه کردن پوست خود هستیم، تصمیمی که به‌دلیل ساعات طولانی روز، درجه بالای دما و نبود آب و هوای مناسب در فصول دیگر به ذهن‌مان خطور می‌کند تا با روش‌های سریع، رنگی تازه به پوست‌مان بدهیم، اما برای این کار روش‌های زیادی ازجمله گرفتن حمام آفتاب در استخرهای روباز، استفاده از دستگاه‌های سولاریوم و محصولات آرایشی و بهداشتی پیش روی ما هست که به‌عنوان برنزه‌کننده‌های موقت امتحان‌شان را پس داده‌اند. با این حال مهم‌ترین مسئله بررسی این نکته است که کدام گزینه مناسب پوست شماست و قرار نیست با زیباتر شدن آن سلامت شما به خطر بیفتد.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail Elyse-Knowles-20130517-01-200x300 چگونه برنزه شویم؟ مراقبت و سلامتی مقالات

در روش اول، یعنی حمام آفتاب، باید بگوییم در اینکه آفتاب برای سلامت انسان ضروری است شکی نیست ولی آیا این روشی مناسب و سنجیده برای رنگ دادن به پوست است‌؟ آیا خوش‌رنگ شدن پوست ارزش آسیب رساندن به آن را دارد؟ شدت نور آفتاب بین ساعات 12 تا 16 بیشترین آسیب را با رساندن اشعه‌های مضر به کروموزوم‌های سلولی پوست می‌رساند، درحالی که خیلی از ما با یک تصور اشتباه به این فکر می‌کنیم که اگر در همین موقع از روز بدون مراقبت‌های ویژه زیر نور آفتاب پوست‌مان تیره شود، رنگ پوستی زیباتر خواهیم داشت و حتی در بعضی مواقع سرحال‌تر و شاداب‌تر به‌نظر می‌رسیم، بی‌خبر از اینکه این شکل برنزه شدن، نشانه آسیب و سوختگی پوست است.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail Estee-Lauder-Bronze-Goddess-Capri-Collection-Model-217x300 چگونه برنزه شویم؟ مراقبت و سلامتی مقالات

صدمه‌ای خاموش و جدی که خود به مرور زمان باعث پیری زودرس، ایجاد لک در صورت و بدن و حتی در بسیاری از موارد بیماری‌های پوستی و سرطان می‌شود. با این توضیح که استفاده از محصولات تایید شده برای قرار گرفتن در برابر اشعه آفتاب این صدمه را به حداقل می‌رساند.

ضد‌آفتاب؛ شرط مراقبت از پوست

در این باور که آفتاب کمترین هزینه را در کنار لذت‌بخش بودن دارد، حق با شماست ولی همین برنزه شدن باید به‌صورتی به پوست‌تان تحمیل شود که کمترین خطر را برای شما به‌همراه داشته باشد.

به گفته متخصصان مراقبت از پوست در برابر آفتاب شرط عقل است به‌همین خاطر در همه روزها و فصل‌های سال حتی در روزهای ابری و سرد استفاده از ضد‌آفتاب برای همه نوع پوست از روشن‌ترین تا تیره‌ترین الزامی است. با این تفاوت که برای محافظت کامل از پوست‌های تیره نوع SPF‌های پایین آن و برای پوست‌های روشن SPF‌های بالا مناسب است. پس ضمن استفاده روزانه از ضد‌آفتاب باید هر دو ساعت یک‌بار آن را تمدید کرده و در شرایط جوی متفاوت مانند کوهستان یا ارتفاعات بالا حتی هر 30دقیقه استفاده از آن تکرار شود.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail EL_Bronze-Goddess-Model-300x243 چگونه برنزه شویم؟ مراقبت و سلامتی مقالات

با خیال راحت برنزه شوید

آفتاب در کنار مزایای بی‌شمار خود گاهی می‌تواند خطر‌ساز هم باشد با این حال توصیه ما این است که ضمن توجه به نکات ذکر شده، در فصول پاییز و زمستان که کمتر هوا آفتابی است حتما سعی کنیم به یک تعطیلات نزدیک در جنوب کشور که آب‌و‌هوای مناسب و گرمی دارد، برویم چون کمبود آفتاب حتما در روحیه تک‌تک ما تاثیر منفی می‌گذارد و وجود آن با در‌نظر گرفتن نکات بالا نشاط‌آور و ضامن سلامت است.

اتوبرنزه‌های پرطرفدار

این روزها با تعدد بالای محصولات برنزه‌کننده به شکل کرم و اسپری‌های قوی استفاده از برنزه‌کننده‌های موقت بسیار کاربردی و بی‌خطر است. روشی که با کمک یکی از محصولات رنگ دلخواه خود را انتخاب و با چند بار مصرف به آرزوی‌تان به سالم‌ترین روش در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌رسید. به‌علاوه اینکه پوست را همزمان با تغییر رنگ، تغذیه کرده و با خواص طبیعی از سلول‌های زنده پوست محافظت می‌کند.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail 948750460-talab-org-287x300 چگونه برنزه شویم؟ مراقبت و سلامتی مقالات

3 روش برنزه شدن‌:

1- با یک اتوبرنزه موقت که به‌صورت اسپری روی پوست می‌نشیند و کمترین خطر را در کنار نتیجه‌بخش بودن دارد (رنگ پوست مصرف‌کننده به همان سرعت رنگ گرفتن، پاک می‌شود)

2- با تابش آفتاب که طبیعی‌ترین روش برای تغییر رنگ پوست است (در ساعت‌های کوتاه و با رعایت نکاتی مانند استفاده از کرم‌های برنزه‌کننده مخصوص قرار گرفتن در برابر آفتاب)

3- با استفاده از دستگاه‌های سولاریوم که بیشترین خطر را دارد چون در زمان بسیار کوتاهی اشعه‌های بسیار قوی آن پوست را آزار می‌دهند ولی در این روش سرعت برنزه شدن بسیار بالاست و قابلیت کنترل رنگ هم در آن وجود دارد. البته در برنزه کردن با سولاریوم شما می‌توانید شدت اشعه را کنترل کرده و مدت کمتری از آن استفاده کنید تا در‌نتیجه آسیب کمتری به پوست‌تان برسد.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail 160e2309d58ad068644a8eb167813895-300x300 چگونه برنزه شویم؟ مراقبت و سلامتی مقالات

برنزه شدن با سولاریوم

اشعه‌ دستگاه‌های سولاریوم که در هر بار اصولا بین 5تا 15دقیقه استفاده می‌شوند 3تا 8برابر بیشتر به پوست صدمه وارد می‌کنند. در‌حالی که می‌توان این آسیب را کنترل و با تنظیم درجه اشعه آن نگران خطرات بعدی آن نبود. اما متاسفانه در کشور ما دستگاه‌های بسیاری هست که در بعضی موارد به‌وسیله اشخاص بدون تجربه برای ایجاد بازار کار استفاده می‌شوند و سودآوری مجالی برای فکر کردن به سلامت مصرف‌کنندگان به آنها نمی‌دهد، اما در مقابل عده‌ای با دانش حرفه‌ای در این زمینه با ارائه دستگاه‌های مدرن زمان پیشنهادی را با درنظر گرفتن روشن یا تیره بودن پوست شما رعایت و تنظیم می‌کنند.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail de2334bd-53b5-4fbf-97b3-14bd8857e10a-300x150 چگونه برنزه شویم؟ مراقبت و سلامتی مقالات

نکته مهم‌تری که قبل از رفتن داخل دستگاه باید بدانید آگاهی از photo type  یک تا 6 پوست است. اما این اصطلاح در پوست به چه معناست؟ اشخاص با پوست بسیار روشن و موهای بور ازجمله اروپایی‌های شمالی درجه رنگ یک تا دو را دارند، ما ایرانی‌ها اصولا 3تا 4 هستیم و سیاهپوستان بیشترین درجه رنگ پوست 5 تا 6 را دارند که البته در استان‌های شمالی و جنوبی ایران می‌توان شماره یک تا 2 و 5 تا 6 را هم دید، پس در استفاده از سولاریوم ضمن توجه به بهداشت محیط حتما باید نسبت به عدد درجه تیپ پوست خود مقدار زمان استفاده از دستگاه را زیاد یا کم کنیم.

با خیال راحت برنزه شوید

3 قدم تا برنزه شدن:

برای برنزه شدن و داشتن پوستی با رنگ زیبا با هر روشی (آفتاب، سولاریوم، اتوبرنزه) 3مرحله وجود دارد:

1) قبل از برنزه شدن‌: در هر سه روش پوست باید تمیز و بدون هیچ آرایشی باشد به‌علاوه اینکه پیشنهاد می‌شود یک یا دو روز قبل از این کار از یک لایه‌بردار استفاده کنید تا سلول‌های مرده از روی پوست برداشته شود. برای از بین بردن موهای زائد بدن در صورت نیاز موبر یا تیغ حتما استفاده شود.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail 1-840x420-1-300x150 چگونه برنزه شویم؟ مراقبت و سلامتی مقالات

از طرفی پوست حتما باید خشک باشد بنابراین از مرطوب‌کننده قبل از برنزه شدن استفاده نکنید. برای استفاده راحت‌تر از اتوبرنزه‌ها از یک دستکش یکبار مصرف جراحی کمک بگیرید و بعد محصول را به خود اسپری کنید. قبل از استفاده سولاریوم، جواهرات و زیورآلات خود را دربیاورید.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail چگونه برنزه شویم؟ مراقبت و سلامتی مقالات

2) هنگام برنزه شدن: قبل از وارد شدن به سولاریوم حتما به توصیه‌های ایمنی دستگاه دقت کنید و به هیچ عنوان با بدن مرطوب یا خیس وارد آن نشوید. در حمام آفتاب هم باید مرتب بدن را با لوسیون و روغن‌های مخصوص زیر آفتاب چرب کنید تا دچار آفتاب سوختگی نشوید و در مدت کوتاهی به رنگ دلخواه خود برسید. اما حین استفاده از اتوبرنزه‌ها پیشنهاد می‌شود تا رسیدن به رنگ دلخواه اتوبرنزه روی تمام بدن اسپری کرده و به‌صورت یکنواخت پخش کنید.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail -کردن چگونه برنزه شویم؟ مراقبت و سلامتی مقالات

3) بعد از برنزه شدن: بعد از حمام آفتاب یا خارج شدن از دستگاه سولاریوم از یک حوله تمیز برای خشک کردن بدن‌تان استفاده کنید و چند ساعتی دوش نگیرید. حتما از مرطوب‌کننده‌های مخصوص بعد از آفتاب برای رطوبت‌رسانی خشک و تثبیت شدن مواد برنزه‌کننده بدن مصرف کنید. همچنین تا چند ساعت بعد سراغ فعالیت‌های ورزشی که باعث تعریق می‌شود، نروید.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail images-13 چگونه برنزه شویم؟ مراقبت و سلامتی مقالات

آیا شما تجربیات مشابهی در این باره داشته اید؟

یا بامواردی از این دست هنگام جستجو در گوگل برخورد کرده اید؟

 

نظرات خود را درباره ی ((چگونه برنزه شویم؟)) را در همین صفحه بیان کنید وسوالات خود را بپرسید تا کارشناسان ما پاسخ شما را در اسرع وقت بدهند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *