مراقبت و سلامتی, مقالات

چرا باید ضد افتاب بزنیم

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail o-most-important-steps-in-my-daily-makeup-routine-sunscreen-201653172449322 چرا باید ضد افتاب بزنیم مراقبت و سلامتی مقالات

اغلب ما متناسب با دغدغه‌ها و وضعیت اشتغال‌مان برخی از ساعت روز را بیرون از خانه به‌سر می‌بریم. در واقع به‌ طور مستقیم در معر نور خورشید قرار می‌گیریم. شاید به نظر برسد که نور خورشید و وجود آفتاب در فصل‌های گرم مانند تابستان در بیشترین حالت ممکن قرار دارد، اما طبق گفته متخصصان اشعه خورشید در تمام فصل‌های سال وجود دارد و فقط در برخی ایام شدت می‌یابد.
از این رو به‌دلیل وجود نور خورشید و مضررات شناخته‌شده‌ای که برای پوست صورت دارد، استفاده از یک کرم ضد آفتاب متناسب با نوع پوست‌مان امری جدی و ضروری به‌منظور مراقبت از پوست‌مان است.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail 1-45-300x169 چرا باید ضد افتاب بزنیم مراقبت و سلامتی مقالات
حال این سوال پیش می‌آید که ضرورت استفاده از کرم ضدآفتاب چیست؟ نور خورشید چه عوارضی برای پوست ما دارد؟ ما در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد تا به‌راحتی با ضرورت کرم ضدآفتاب آشنا شوید و همیشه آن را جزو اقلام ضروری برای حفظ سلامت و زیبایی خود بدانید.
کرم ضدآفتاب بیودرما که با فرمولاسیون خاص مناسب پوست چرب و پوشدار است، جدیدترین پوشاننده موثر در مقابل اشعه UVB است. علاوه بر این، کرم بیودرما از پوست شما در مقابل آفتاب‌سوختگی محافظت و از آسیب به سلول‌های عمقی پوست جلوگیری می‌کند. همچنین با الگوی انحصاری جذب چربی، ترشح چربی پوست شما را تنظیم و کمک می‌کند تا پوست چرب شما به پوست معمولی نرمالی تبدیل شود.
کرم ضدآفتاب بیودرما مناسب افرادی است که به کرم‌های عصاره‌دار حساسیت دارند؛ زیرا این کرم، عصاره ندارد. از دیگر مزایای این کرم ضدآفتاب نوع ترکیبات آن است که باعث مقاومت آن در مقابل نور و آفتاب شده است؛ به‌گونه‌ای که اثری بسیار طولانی در رفع براقی پوست دارد که تا ساعت ها بعد از استفاده از این محصول، پوست شما براق نخواهد بود.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail 2-38-300x153 چرا باید ضد افتاب بزنیم مراقبت و سلامتی مقالات
اگر پوست چربی دارید و جوش های پوستی دغدغه‌ای بزرگ برای شماست، پوست شما به کرم ضد آفتاب مناسبی احتیاج دارد که نه تنها در مقابل اشعه‌های مضر از پوستتان محافظت کند، بلکه از چربی آن نیز بکاهد.
این مطلب از زیباشین به معرفی کرم‌های ضد آفتاب مناسب برای انواع پوست چرب و جوشدار می‌پردازد.
ضد آفتاب مناسب برای پوست چرب و جوشدار
معمولا کسانی که پوستی چرب و مستعد جوش دارند، علاقه ای به مصرف ضد آفتاب ندارند. این افراد تصور می‌کنند که ضد آفتاب پوست آن ها را بیشتر چرب و براق می‌کند. این افراد باید از ضد آفتاب های مخصوص پوست های چرب استفاده کنند. افرادی که پوست چرب و همواره براق دارند باید از ضد آفتاب‌هایی که  SPF آن ها مبتنی بر آب باشد استفاده کنند. این نوع ضدآفتاب‌ها با فرمولی خاص و الکل، پوست را خشک کرده و حس خنکی به آن می‌دهد.

SPF یا «Sun Protection Factor» فاکتور اندازه‌گیری میزان محافظت کرم ضدآفتاب از پوست در مقابل اشعه خورشید است. هر چه میزان SPF بیشتر باشد قدرت کرم ضد آفتاب برای محافظت از پوست بیشتر می‌شود. با ضرب دقیقه‌های ماندن در زیر آفتاب در SPF زمان مناسب برای قرارگیری در معرض اشعه خورشید مشخص می‌شود. برای مثال اگر SPF کرم شما ۱۵ باشد، شما ۱۵۰ دقیقه یا ۲ ساعت و نیم می‌توانید در آفتاب بمانید. بنابراین ضدآفتابی با SPF 30 به معنای قدرت محافظت دو برابر نسبت به ضدآفتابی با SPF 15 نیست.
چرا باید ضدآفتاب بزنیم
ضدآفتاب ابتدایی ترین و بهترین ضد چروک است چراکه از پوست در برابر رادیکال های آزاد و سایر اشعه های مضر آفتاب محافظت می کند و بهترین راه جلوگیری از پیری زودرس و حفظ شادابی پوست است.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail 3-300x225 چرا باید ضد افتاب بزنیم مراقبت و سلامتی مقالات
دکتر انصارین متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره عوارض عدم استفاده از ضدآفتاب ها گفته است: « این امر می تواند منجر به خشکی و چروک پوست، ایجاد کک و مک و یا حداقل افزایش لک‌های صورت شود. همچنین در افرادی که زیاد در معرض آفتاب هستند مانند کارگران، چوپانان، کشاورزان و ملوانان ممکن است صدمات ناشی از قرار گرفتن در نور مستقیم آفتاب منجر به ایجاد سرطان پوست شود.»
کرم های ضدآفتاب گزینه چندان مناسبی برای پوست چرب به حساب نمی آیند، همان طور که می دانید،  ضدآفتاب هایی هستند که معمولا مرطوب کننده بوده و حاوی محتوای چربی بالایی برای پوست چرب هستند و برای پوست چرب سنگین خواهند بود.
در سالیان اخیر ضد آفتاب فاقد چربی یا ضد آفتاب Oil Free به بازار آمده اند که اگرچه کاملا فاقد چربی نیستند ولی به علت چربی بسیار پایین گزینه بسیار مناسبی برای پوست چرب محسوب می شوند. همچنین فلوئید ضد آفتاب نیز گزینه بسیار خوبی برای افرادی که پوست چرب و یا مختلطی دارند به حساب می آیند.
افرادی که دارای پوست‌های چرب یا خشک هستند باید از کرم‌های ضد آفتاب مناسب این پوست‌ها استفاده کنند و افرادی که دارای پوست مخلوط چرب و خشک هستند ابتدا مقدار کمی از کرم مرطوب کننده را در قسمت خشک پوست خود استفاده کرده و سپس، از کرم ضد آفتاب مخصوص پوست‌های چرب موسوم به OIL FREE (بدون چربی) استفاده کنند.»

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *