مراقبت و سلامتی, مقالات

همه چیز درباره تاتو قسمت 2

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail tatuajes-5-300x177-1 همه چیز درباره تاتو قسمت 2 مراقبت و سلامتی مقالات

همه چیز درباره تاتو

تاتو

تاتو به معناي وارد كردن مواد رنگي به داخل لايه‌هاي عميق پوست به وسيله سوزن يا اجسام نوك تيز است، به طوري كه اين مواد داخل پوست ماندگار شوند.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail 05f978690d1d153374d26f3e202a3d49-200x300 همه چیز درباره تاتو قسمت 2 مراقبت و سلامتی مقالات

اين سبك خالكوبي مختص ايراني‌ها نيست و پزشكان مي‌گويند خالكوبي از زمان مصر و حتي پيش از آن نيز در فرهنگ ديگر ملل وجود داشته است تا آنجا كه زنان هندي قرن‌هاست روي پيشاني‌هايشان با همين روش خال مي‌كارند.

به گفته دكتر علي وفايي، متخصص پوست، تاتو در دنيا به دو شيوه دائمي و موقت انجام مي‌شود، اما در ايران معمولا شيوه دائم به كار برده مي‌شود و شيوه‌هايي كه با نام موقت به كار برده مي‌شوند نيز معمولا دائمي يا درازمدت هستند و آثار و عوارض آنها روي پوست باقي مي‌ماند.

اين عضو انجمن متخصصان پوست كانادا در گفتگو با «جام‌جم» مي‌گويد: در تاتوي موقتي رنگدانه‌هاي سطحي پوست تحت تاثير قرار مي‌گيرند و حتي در انواع تازه‌اي از تاتو در كشور‌هاي ديگر، از چسب‌هاي مخصوصي كه رنگ آنها دوامي يكي دو ماهه دارد، استفاده مي‌شود.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail 612fgb2r7sL-300x300 همه چیز درباره تاتو قسمت 2 مراقبت و سلامتی مقالات

وفايي به كساني كه قصد دارند تاتو كنند، هشدار مي‌دهد: در تاتوي موقت، ابزاري براي ورود رنگ به داخل پوست وجود ندارد و سوزني در كار نيست، اما در تاتوي دائمي از سوزن استفاده مي‌شود و اگر با بي‌حسي موضعي همراه نباشد، دردناك است

عوارض تاتو

ايدز، هپاتيت، كچلي، پشيماني و ديگر هيچ‌

در كشور‌هاي ديگر تاتو معمولا از سوي متخصصاني انجام مي‌شود كه داراي گواهينامه تاتو‌كردن هستند، اما اگر به نيازمندي‌هاي يكي از روزنامه‌هاي كثيرالانتشار نگاهي بيندازيد، به اين نتيجه مي‌رسيد كه در كشور ما، هر آرايشگاهي از جردن تا شهرري براي تاتو كردن قسمت‌هاي مختلف صورت و بدن آگهي داده است كه خيلي از آنها مجوزي براي انجام آن ندارند.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail 294237822-parsnaz-ir-300x200 همه چیز درباره تاتو قسمت 2 مراقبت و سلامتی مقالات

تاتو حتي قيمت مشخصي هم ندارد؛ مثلا آرايشگاهي در جردن قيمت آن را براي هر يك از اعضا ۲۰۰ هزار تومان اعلام مي‌كند و آرايشگاهي در مركز شهر بابت هر قسمت ۳۵ هزار تومان مي‌گيرد.

 

وفايي درباره پاك كردن تاتو هشدار مي‌دهد: تاتو چاره ندارد و روش‌‌‌هايي مانند استفاده از ليزر، مواد سوزاننده و تراشيدن پوست كارساز نيستند؛ چرا كه اين روش‌‌ها فقط رنگ زير پوست را از بين نمي‌برند و به بخشي از پوست نيز آسيب مي‌رسانند كه جاي آن با رنگي متفاوت براي هميشه باقي مي‌ماند.

 

وي با اشاره به اين كه تاتو سبب انتقال بيماري‌ها مي‌شود، ادامه مي‌دهد: اگر سوزن تاتو استريل نشده يا چند بار مصرف باشد، سبب انتقال بيماري‌‌‌هايي مثل ايدز و هپاتيتbو c از آرايشگر به مشتري يا از مشتريان به يكديگر مي‌شود.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail index-5 همه چیز درباره تاتو قسمت 2 مراقبت و سلامتی مقالات

اما ايدز و هپاتيت تنها بيماري‌‌‌هايي نيستند كه تاتو به عشاق پررنگ شدن هديه مي‌دهد. استفاده از سوزن‌‌‌هاي آلوده و رنگ نامرغوب سبب بروز عفونت‌‌‌هاي سطحي در پوست هم مي‌شود.

 

اين شيوه خالكوبي در بسياري از موارد به فوليكول‌‌‌هاي مو، غدد چربي، عرق و اعصاب پوست نيز آسيب مي‌رساند كه آسيب به فوليكول‌‌‌هاي مو، از ديگر عوارض آن شايع‌تر است و به همين خاطر معمولا آنها كه ابروهايشان را تاتو مي‌كنند، با گذشت زمان موهاي ابرو را از دست مي‌دهند و اگر تاتو در قالب خط چشم باشد، آن وقت تاتوكرده‌ها احتمالا شاهد ريزش مژه‌ها هم هستند.

 

به گفته وفايي، تعداد زيادي از تاتوكرد‌‌ه‌هاي مراجعه‌كننده به او، كساني هستند كه از تاتو پشيمان شده‌اند و قصد دارند آن را پاك كنند كه متاسفانه ممكن نيست و با عوارض همراه است.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail tatoo-300x200 همه چیز درباره تاتو قسمت 2 مراقبت و سلامتی مقالات

وي هشدار مي‌دهد: تاتو معمولا بيماري‌‌‌هايي مانند ليكن پلان، پسورياسيس و زگيل‌هاي پوستي را برانگيخته مي‌كند

 

توصيه هايي براي تاتو

پيش از انجام تاتو با پزشك پوستتان كه از سابقه بيماري‌‌‌هاي پوستي شما آگاه است، مشورت كنيد.

 

– از استاندارد بودن جوهر تاتو و استريل و يك‌بار‌مصرف بودن سوزن آن مطمئن شويد.

 

– تاتو در ايران معمولا دائمي است، پس به اميد موقتي بودن آزمايشش نكنيد.

 

– تزريق واكسن هپاتيت b، پيش از تاتو كردن احتمال ابتلاي شما را به اين بيماري مي‌كاهد.

 

– پس از تاتو با استفاده از كرم‌‌‌هاي آنتي‌بيوتيك پوست را ضدعفوني كنيد و يا با پانسمان مدتي آن را پوشيده نگه‌داريد.

 

– پس از تاتو تا زمان بهبود نسبي زخم‌ها زير تابش مستقيم آفتاب قرار نگيريد و از كرم‌‌‌هاي ضدآفتاب استفاده كنيد

 

تاتو چگونه انجام ميگيرد؟

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail tattoo-300x264 همه چیز درباره تاتو قسمت 2 مراقبت و سلامتی مقالات

تاتو توسط تزريق جوهر به زير پوست صورت ميگيرد.تزريق توسط يك سوزن كه به يك ابزار مخصوص متصل مي باشدانـجـام مي گيرد. اين ابزار سوزن را 3000 -50 بار در دقيقه به سـمـت بـالا و پـايــين مرتعش كرده و جوهر را تا عمق 1مـيلي متر بدرون پوست تزريق ميكند. جوهر را در خارجي تريـن لايه پـوست يـا هــمان اپيدرم تزريق نميكنند زيرا اين لايه از پوست مرتبا در حال ريزش و جايگزيني مي بـاشـد.

بنابراين تاتو را نميتواند به مدت طولاني حفظ كند. جــوهر در لايه مياني پوست يا درم تزريق ميگردد كه سلولهاي ثابتي داشته و باعث ميگردد تاتو براي هميشه دست نخورده باقي بماند

 

تاتو دائم

هنگام انجام تاتو دايم بايد كاملا مراقب بود زيرا تاتو دايم يك فرايند هميشگي ميباشد. طبق آمار %50 افرادي كه اقدام به تاتو كردن ميكنند پس از مدت كوتاهي از كرده خود پشيمان ميگردند. با آنكه براي زدودن و پاك كردن تاتو راهكارهايي موجود ميباشد اما هيچگاه نميتوان تاتو دايم را بطور كاملا از روي پوست پاك كرد. بخاطر داشته باشيد كه هزينه برداشت تاتو از هزينه انجام آن بالا تر ميباشد. روشهاي برداشت تاتوي دايم به قرار زير است:

 

1- سايش پوست:ابتدا پوست تا حد انجماد سرد گشته سپس توسط ابزارهاي ويژه اي پوست را سايش ميدهند. اين روش درد و خونريزي را در پي دارد.

 

2- جراحي: در اين روش موضع مورد نظر توسط چاقوي جراحي شكاف داده شده سپس تاتو برداشته شده و مجددا پوست را بخيه ميزنند.

 

3- ليزر: اين روش آسانترين روش بر طرف ساختن تاتوي دايم ميباشد.اما هزينه آن زياد است.

 

بنابراين هرگاه علاقه مند به داشتن تاتو بروي پوست خود مـيباشد بهتر است از تاتوهاي غير دايم وموقتي استفاده كنيد كه هم كم خرجتر و هم بي خطر ميباشند

 

تاتو؛ نقوشي درمانگر يا ويرانگر؟

اگر چه به ظاهر بحثي نو و براي عده اي سرگرمي جديد محسوب مي شود، اما ريشه در سال هاي بسيار دور داشته و نمي توان آن را موجي نو در قرن حاضر خواند.

 

سابقه تاتو به 6 هزار سال پيش در مصر باستان بازمي گردد. زنان و گاه مردان طبقه اشراف مصر براي تزيين خود، تاتو كرده و آن را افتخاري براي خويش مي دانستند. كشف جسد مرد تاتو شده مربوط به 4 هزار سال پيش در “اتريش” نشان دهنده اطلاع اروپاييان از تاتو است.

 

در ايران نيز “تاتو” با نام”خالکوبي” سابقه اي طولاني دارد. پنجاه سال پيش تاتو در طبقه اي خاص رواج يافت و بزرگي تصوير انتخاب شده، افتخاري براي او محسوب مي شد.

 

پس از گذر از آن سال ها اكنون مي توان از منظري ديگر به تاتو نگريست و آن را راهي براي درمان “نقايص” مختلف چهره دانست

تاتو انواع مختلف و كاربردهاي متنوعي دارد. مي توان از يك منظر آن را تنها روشي براي تزيين، نشان دادن وابستگي شخص به گروه يا عقيده اي خاص، تنوع طلبي، آرايش دائمي و… دانست؛ اما از منظري ديگر مي توان آن را راهي براي پوشاندن و از بين بردن نقايص مختلف مانند نقايص مادرزادي يا اكتسابي دانست. اگر چه در ايران تاتو كردن، حتي از نگاه يك روش درماني باز هم توسط پزشكان انجام نشده و يا بسيار به ندرت انجام مي شود، اما نمي توان منكر فوايد درماني آن براي افراد نيازمند شد

تاتوي لب

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail unnamed-300x300 همه چیز درباره تاتو قسمت 2 مراقبت و سلامتی مقالات

تاتوي لب روشي درماني براي رفع نقص افرادي است كه به دلايل مادرزادي يا اكتسابي “خط لب” خويش را از دست داده اند. به

طور مثال در افراد “لب شكري” پس از درمان نقص اصلي، مي توان از تاتو كردن براي ترميم “خط لب” بهره برد. علاوه بر اين ممكن

است فرد به دليل تصادف، سوختگي، جراحت، عمل هاي جراحي و … دچار نقص شود كه مي توان با استفاده از تاتو آن را برطرف ساخت

 

تاتوي ابرو

 

تاتوي ابرو نيز كاربردي درماني براي افرادي كه به دلايل مختلف ابروي خويش را از دست داده اند يا دچار نقص مادرزادي هستند

محسوب مي شود و از بارزترين نمونه هاي آن مي توان به بيماراني اشاره كرد كه بر اثر”شيمي درماني” ابروي خود را از دست داده اند

 

تاتوي چشم نيز براي رفع نقص هايي چون افتادگي چشم، افتادگي پلك ، آسيب و جراحت و … به كار مي رود

آمار متقاضيان “تاتو”

 

آمار دقيقي از تعداد افراد خواهان تاتو در دست نيست، اما انواع مختلف تاتو شامل تاتو دكوراتيو، لب، ابرو و چشم در ايران نيز مانند ساير كشورها طرفداران فراواني دارد. اما مي توان به اين نكته اشاره كرد كه در ايران، تعداد افرادي كه براي درمان، تاتو مي كنند بيش از افرادي است كه “تاتوي دكوراتيو” انجام مي دهند. اغلب مراجعه کنندگان، زن هستند، چرا كه زيبايي براي اين قشر بيش از مردان و كودكان مطرح است.

 

تاتو با استفاده از سوزن مخصوص تاتو يا “سوزن الكتريكي” و تزريق جوهر رنگي در لايه مياني پوست انجام مي شود.

 

استفاده از اشياي نوك تيز به جاي سوزن الكتريكي و رنگ هاي غير بهداشتي و نامناسب به جاي رنگ هاي مرغوب، بسيار خطرناك بوده و مشكلات حادي براي شخص ايجاد مي كند. در مراكزي كه به طور علمي و بهداشتي تاتو مي كنند، از سوزن الكتريكي و رنگ هاي استاندارد استفاده مي شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *