مراقبت و سلامتی, مقالات

هرگز لوازم آرایش را داخل حمام نگذارید

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail هرگز لوازم آرایش را داخل حمام نگذارید مراقبت و سلامتی مقالات

هرگز لوازم آرایش را داخل حمام نگذارید

آیا جزو آن دسته از افرادی هستید که وسایل آرایش و بهداشتی خود را به طور مداوم سر و سامان می دهید و مراقبت از آن ها برایتان مهم است؟ اگر هستید، به شما تبریک می گویم.

نگهداری لوازم آرایش یکی از نکات مهمی است که تمام خانم ها باید بدانند. بعضی از قسمت های خانه تان وجود دارد که نگهداری لوازم آرایش در آنجا بدترین کار ممکن است. در ادامه با این قسمت ها آشنا شوید.

لوازم آرایش

نگهداری از لوازم آرایش

لوازم آرایش را در حمام نگذارید

بسیاری از خانم ها وسایل آرایش و زیبایی خود را در حمام خانه نگهداری می کنند که البته شاید بدترین جا برای نگهداری این وسایل باشد چرا که گرما و رطوبت این محیط می تواند باعث تسریع فاسد شدن و از بین رفتن این مواد شود. دکتر ولز می گوید:«اگر محصولی را فقط یک بار مورد استفاده قرار دهید سپس ماه ها از آن استفاده نکنید و بعد سراغ آن بروید ممکن است ببینید خراب شده. در واقع نخستین استفاده از محصول که با بازکردن درب یا جداکردن پوسته لاستیکی یا روکش شروع می شود، محصول را در تماس با اکسیژن قرار می دهد و این اکسیژن است که باعث شروع روند فساد می شود.

رطوبت و گرمای هوا می تواند این روند را تسریع ببخشد و باعث شود برخلاف تصور شما محصولاتی که فقط یک بار از آن استفاده کرده اید، خیلی زود فاسد و خراب شود. در این مواقع باید وسوسه استفاده از این محصولات را فراموش کنید و خیلی سریع آن ها را دور بیندازید.»

در ضمن یادتان باشد همیشه پس از استفاده از لوازم آرایشی درب آن ها را ببندید یا آن ها را درون قوطی ها و بسته های خود قرار دهید. دکتر مونیکا ولز در این مورد توضیح می دهد:« اگر آرایش خود را در مقابل آینه حمام انجام می دهید حتما تک تک وسایلی را که استفاده کرده اید در جای خود قرار دهید و بستن درب آن ها را هم فراموش نکنید.» باز گذاشتن بسته های کرم پودر، رهاکردن ژل ها، سایه ها و رژ لب ها بدون درب در محیط حمام می تواند باعث شود آن ها به انواع میکروب ها آلوده شوند. فضای مربوط حمام جایی است که انواع میکروب ها می تواند در آن رشد کند و در این حالت ممکن است آن ها به لوازم آرایش شما راه پیدا کند و باعث آلودگی آن ها شود. هر چقدر هم که عجله داشته باشید چند ثانیه را برای بستن درب وسایل استفاده شده و قراردادن سرپوش یا روکش آن ها وقت بگذارید.

وسایل آرایشی کهنه را دور بریزید!

دور ریختن وسایل آرایشی و بهداشتی کهنه، فاسد یا خراب می تواند شروع خوبی باشد. اهمیت این کار اصلا کمتر از خرید وسایل جدید نیست. دکتر شیلا گارنر، فوق تخصص زیبایی پوست در کلینیک شوانا در کالیفرنیا می گوید:«انگار رابطه ای از نوع علاقه شدید میان خانم ها و وسایل و لوازم آرایش شان برقرار است که باعث می شود آن ها تمایلی برای دورانداختن هیچ وسیله ای نداشته باشند. اما اگر خوب فکر کنید می بینید که ما این وسایل را روی صورت، لب ها و چشمان خودمان می گذاریم، یعنی حساس ترین قسمت های بدن، برای همین باید مراقب باشیم از وسایل و مواد کهنه یا فاسد شده استفاده نکنیم.»

لینداولز، دبیر بخش زیبایی یک مجله پیشنهاد می دهد سال نو را با تمیز کردن میز آرایش خود از سرمه، مداد چشم، مواد مخصوص فونداسیون، عطرها و لوسیون های خراب شده شروع کنیم. او می گوید:«مطمئن باشید وقتی محصولی امروز خوب به نظر نمی رسد، فردا یا هفته بعد یا ماه بعد هم خوب نخواهد بود. پیشنهاد من این است که هفته جدید را با دور انداختن لوازم آرایش خراب شده و بی فایده خود شروع کنید. ریمل ها و سایه های چشم که حالت سفید پیدا کرده، مواد فونداسیون صورت که حالت تکه تکه پیدا کرده و عطرها و لوسیون هایی که دیگر حالت شفاف ندارند و کدر شده اند وسایلی هستند که نباید از دور انداختن آن ها غفلت کنید. مطمئن باشید این مواد در آینده هم به درد شما نخواهد خورد.»

یادتان باشد مراقبت از محصولات آرایشی و بهداشتی شامل ابزار استفاده از آن ها هم هست. قلموها و برس هایی که برای آرایش به کار می روند باید هر هفته کاملا شسته و پاک شوند. در مورد پنبه ها و اسفنج های مورد استفاده هم بهتر است از هر کدام آن ها فقط برای یک هفته استفاده کنید. دکتر گارنر می گوید:«تمام وسایل و ابزار مورد استفاده برای آرایش، موادی ارزان هستند که من شخصا ترجیح می دهم جدید آن ها را خریداری کنم تا آن ها را بشویم و مورد استفاده قرار دهم.»

لوازم آرایش را روی پوست تان امتحان کنید

دکتر گارنر اعتقاد دارد در واقع بهداشت است که زیبایی را می سازد. او معتقد است مهم ترین جنبه زیبایی یک زن در سلامت پوست اوست. مراقبت از پوست، مهم ترین کاری است که یک خانم باید برای زیبایی خود انجام دهد. استفاده از پاک کننده ها و مرطوب کننده ها حتی مهم تر از انواع لوازم آرایشی هستند. مراقبت از پوست است که می تواند به شما ظاهری زیبا دهد. در واقع مراقبت از پوست، پایه زیبایی است. اگر شما پوستی لطیف و نرم داشته باشید است می توانید لوازم آرایشی را به صورت مناسب روی آن استفاده کنید.»

اما مهم ترین توصیه این پزشک متخصص در مورد وسایلی است که برای پوست خود به کار می گیرید:«یک خانم باید بسیار مراقب محصولات بهداشتی و آرایشی که استفاده می کند، باشد و نباید هر محصولی ر ا روی پوست صورت خود آزمایش کند.» باید در این زمینه کاملا دقت کنید و حتما از نظرات متخصصان با تجربه استفاده کنید. یادتان باشد اگر پوست صورت شما حالت مناسبی داشته باشد احساس بهتری نسبت به خودتان خواهید داشت و در آن صورت وضع زندگی شخصی و اجتماعی شما بهتر خواهد شد. پس به تک تک مسائل اهمیت بدهید.

مواظب چشم های تان باشید

البته تمام لوازم آرایش را نباید براساس ظاهر آن ها مورد قضاوت قرار دارد. روی بسیاری از وسایل بهداشتی و آرایشی، زمان تولید و انقضای مصرف آن ها نوشته شده است. روی برخی از آن ها سال تولید و اعداد بین 6 تا 24 درج شده است که این به معنای آن است که تولید تا آن اعداد -که نشان دهنده یک ماه است- قابل مصرف هستند.

برای مثال کرم پودری که روی آن نوشته شده، تاریخ تولید:4/2010 و در کنار آن عدد 24 آمده تا تاریخ 24 ماه یعنی 4/2012 قابل استفاده است.

اما برخی وسایل آرایشی روی بسته های خود فاقد زمان انقضا هستند. دکتر مادرو کیبرو، متخصص پوست در مرکز مشاوره زیبایی نورمن کاسماتیک مرل، می گوید که می توان قوانین مشابهی را در مورد مواد با کاربرد یکسان مورد اشاره قرار داد. او می گوید بهترین کار این است که رژ لب و ماتیک های مایع و مواد فونداسیون مایع را حداکثر برای 6 ماه و ریمل ها را حداکثر برای 3 ماه پس از شروع مصرف مورد استفاده قرار داد. این متخصص می گوید که به خصوص در مورد ریمل ها باید بسیار دقت کرد:«اگر حتی چند هفته بعد از خرید ریمل احساس کردید سفت شده یا حالت خود را از دست داده یا بوی بدی می دهد حتما آن را دور بیندازید و یک ریمل جدید بخرید، مطمئن باشید این کار به نفع شماست چرا که باعث می شود سلامت چشمان خودتان را حفظ کنید.» فکر نکنید که این مسئله سختگیری بی جایی است.

دکتر کیبرو ادامه می دهد:«خیلی ساده شما ممکن است با استفاده از یک ریمل قدیمی یا کهنه و خراب دچار عفونت چشم شوید. حتی استفاده مشترک از یک ریمل توسط دو نفر هم می تواند باعث بروز بیماری در ابروها، مژه ها و چشمان شما شود. هیچ کدام از وسایل آرایشی خود را در اختیار دیگران قرار ندهید تا دچار مشکلات بعدی نشوید. در ضمن یادتان باشد خرید یک ریمل جدید به جای ریمل قدیمی هزینه چندان زیادی ندارد اما یک عفونت چشم ممکن است مخارج بسیار زیادی برای شما به همراه داشته باشد.»

منبع »نمناک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *