آرایشی و زیبایی, مراقبت و سلامتی, مقالات, وبلاگ

نقش روغن‌ها در اسپا

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail oil نقش روغن‌ها در اسپا آرایشی و زیبایی مراقبت و سلامتی مقالات وبلاگ

نقش روغن‌ها در اسپا

استفاده صحیح از روغن‌ها در اسپا و تاثیر مستقیم آن بر کیفیت خدمات، از آنجا که یکی از مهمترین اقلام مصرفی در اسپاها هستند، امری بدیهی به‌شمار می‌آید. یکی از خدمات مهم در هر اسپا، ماساژ است و متداول‌‌ترین نوع ماساژ در دنیا ماساژی است که در آن از روغن استفاده می‌شود.

به‌طور کلی روغن‌های ماساژ از دو بخش اصلی تشکیل می‌شوند:

1- روغن Base یا پایه

2- رایحه‌ها

روغن پایه ماده‌ای است که بخش اصلی روغن ماساژ را تشکیل می‌دهد.  این بخش جذب پوست شده و تاثیر خود را از این طریق بر بدن می‌گذارد. بهترین روغن ماساژ روغنی است که در روغن پایه آن کمترین مقدار پارافین به کار رفته باشد. روغن پایه برای اینکه در روغن ماساژ به کار رود باید کاملا بوگیری شده و سریع‌الجذب باشد. روغن‌های پایه معمولا روغن‌هایی هستند که دارای طبیعت معتدل بوده و برای استفاده همگان بی‌ضرر هستند. روغن پایه اساسا پایه گیاهی دارد و برای پوست خاصیت رطوبت‌رسانی و نرم‌کنندگی دارد.

از بهترین نمونه‌های روغن پایه می‌توان به روغن بادام‌شیرین، روغن آواکادو و روغن آفتابگردان اشاره کرد. برخی روغن زیتون را نیز به‌عنوان روغن پایه می‌شناسند که در این مورد تفاوت نظر زیادی وجود دارد. به هر حال روغن پایه از هر دانه‌ای که باشد برای حفظ کیفیت و خاصیت، باید به شیوه‌های سرد و تحت فشار (cold press) استخراج شود.

بخش دوم ترکیب روغن ماساژ، رایحه‌ها هستند و معمولا زمانی که به روغن پایه  اضافه می‌شوند، روغن ماساژ نام آنها را به خود می‌گیرد مثل رایحه یاسمین که به روغن پایه  اضافه می‌شود و ترکیب آن را به عنوان روغن یاسمین می‌شناسند. رایحه‌ها در روغن‌های ماساژ علاوه بر جذب پوستی، از طریق حس بویایی نیز تاثیرگذار هستند و در اصل این رایحه‌ها با تاثیر بر حس بویایی به بهبود کیفیت ماساژ کمک می‌کنند.

به روغن‌های ماساژی که از ترکیب روغن پایه و رایحه‌ها تولید شده است، روغن‌های آروماتیک گفته می‌شود. این ترکیب می‌تواند بهترین تاثیر را در ماساژ داشته باشد، اما هر یک از این بخش‌ها به تنهایی نیز قابل استفاده‌اند. ماساژ می‌تواند تنها با روغن پایه انجام شود. و آروماها (رایحه‌ها) می‌توانند به صورت جداگانه برای تاثیرات خود مورد استفاده قرار بگیرند.

هر رایحه خواص خود را دارد و بسته به نوع نیاز می‌تواند انتخاب شود. در اکثر روغن‌های ماساژ از رایحه‌های ریلکس‌کننده استفاده می‌شود ولی برخی از این رایحه‌ها اثرات دیگری مثل ایجاد نشاط و… نیز دارند. بسیار متداول است که از ترکیب چند رایحه در یک روغن استفاده شود که بسته به نوع این ترکیبات خاصیت روغن مشخص می‌شود. نکته حایز اهمیت این است که هنگام انتخاب هر ماساژ باید نمودار عمودی به شکل زیر را در نظر گرفت.

باید توجه داشت که این نمودار حتما باید به همین شکل مورد استفاده قرار بگیرد. برای مثال اگر فردی در لیست ممنوعیت‌های ماساژ قرار بگیرد به هیچ عنوان به مرحله بعدی که انتخاب روغن است راه پیدا نمی‌کند.

اما اگر در مرحله اول مشکلی نبود به مرحله دوم می‌رسیم که ممکن است این مرحله برای برخی از افراد ایجاد آلرژی کند که باز هم اگر در این مرحله به ممنوعیت برسیم، مرحله بعدی حذف می‌شود و مرحله انتخاب روغن از ابتدا شروع می‌شود.

در صورتی‌که در مرحله 1 و 2 اشکالی وجود نداشت به مرحله انتخاب رایحه‌ها می‌رسیم و براساس نیاز فرد و انتظارش از تاثیر ماساژ، رایحه‌ها انتخاب می‌شوند. اما نکته مهم اینجاست که ما به عنوان مشاور، رایحه‌ای را پیشنهاد می‌دهیم اما درنهایت مشتری براساس سلیقه خود رایحه مورد نظر را انتخاب می‌کند. این روش برای استفاده از روغن‌های ماساژ و انجام خدمات ماساژ است.

در روش دیگر می‌توان از رایحه‌ها به تنهایی استفاده کرد. معمولا برای این کار در اسپا فضایی به نام «فضای آروماتراپی» اختصاص داده می‌شود که در این هوا رایحه‌های متناسب پخش می‌شود و شخص بدون اینکه از خدمات دیگری استفاده کند از خاصیت رایحه‌ها بهره می‌گیرد.

آیا شما تجربیات مشابهی در این باره داشته اید؟

یا بامواردی از این دست هنگام جستجو در گوگل برخورد کرده اید؟

نظرات خود را درباره ی ((نقش روغن‌ها در اسپا)) را در همین صفحه بیان کنید وسوالات خود را بپرسید تا کارشناسان ما پاسخ شما را در اسرع وقت بدهند.

 

این مقاله به صورت اختصاصی ودارای حق گپی رایت بوده و منبع این مقاله سایت فروشگاهی جزیره میباشد

نویسنده: مرتضی شهابادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *