مراقبت و سلامتی, مقالات

مراقبت و نگهداری از پوست ترکیبی و مختلط

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail GGPGteA9CMsKndhi8SvPMih1uAzCKvvrwwXM4qKQ مراقبت و نگهداری از پوست ترکیبی و مختلط مراقبت و سلامتی مقالات

مراقبت و نگهداری از پوست ترکیبی و مختلط

پوست مختلط  ، ترکیبی از چند نوع پوست می باشد بدین معنی که در برخی نواحی صورت پوست خشک و در برخی نواحی پوست چرب است . معمولا در این نوع پوست نواحی پیشانی و بینی چرب و بقیه نواحی خشک است که به T-zone معروف است .

مراقبت از پوست مختلط کار پیچیده ای نیست فقط به زمان بیشتر و استفاده از محصولات برای هر دو نوع پوست نیاز است . ابتدا علل ایجاد پوست مختلط را با هم بررسی می نماییم .

علل ایجاد پوست مختلط و ترکیبی

دلایل مختلفی برای پوست مختلط وجود دارد. اغلب ژنتیک مهم ترین عامل است. در نوع مختلط معمولا نواحی اطراف بینی، چانه و پیشانی چرب تر از دیگر نواحی صورت هستند. بعضی از مردم پوست خشک دارند و بعضی دیگر پوست مستعد جوش و ملتهب دارند. پوست مختلط می تواند در نتیجه استفاده از محصولات مراقبت از پوست به وجود آید. برای مثال، اگر محصولی که مورد استفاده قرار می گیرد حاوی مواد تحریک کننده باشد می تواند باعث افزایش ترشح چربی در ناحیه T شود و همزمان باعث قرمزی یا خشکی سایر نقاط پوست شود.

مراقبت و نگه داری از پوست های مختلط

  1. از هر صابونی برای پوستتان استفاده نکنید . برای شستشوی صورت خود بهتر است از مایعهای شستشوی صورت، مناسب پوستهای مختلط آن هم فقط یکبار در روز استفاده شود.
  2. از کرم های مرطوب کننده برای قسمت خشک صورت خود مانند ناحیه گونه ها استفاده نمایید و رای قسمتهای چرب از کرم مخصوص آن ناحیه . در نظر داشته باشید پوست شما به آبرسانی کافی نیاز دارد و برای خرید کرم حتما به این موضوع توجه نمایید که دارای آبرسانی باشد .
  3. برای استفاده از کرم یا ژل های ضد جوش در ناحیه T یعنی قسمتهای پیشانی، بینی و چانه در پوستهای مختلط که ناحیه ی چرب صورت و بیشتر مستعد جوش هستند مراقب باشید که نواحی خشک صورت را به آن آغشته نکنید .
  4. برای خشک کردن صورت بهتر است به جای حوله از یک پارچه ی سفید نخی استفاده شود.
  5. هفته ای یکبار از ماسک خیار و ماست برای قسمتهای خشک پوست استفاده کنید.
  6. پس از بهبود جوشها در مناطق حساس و چرب پوست و نزدیک شدن آن به یک پوست نرمال بهتر است از یک مرطوب کننده ی ملایم برای تمام قسمتهای آن استفاده نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *