مراقبت و سلامتی, مقالات

راه های مراقبت از سلامت جسم وروان

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail index-1 راه های مراقبت از سلامت جسم وروان مراقبت و سلامتی مقالات

هنگامی که از خود مراقبت نمی کنید ناخواسته به بدن خود صدمات زیادی وارد می کنید. بهتراست که کم کم از خواب غفلت بیدار شده و از خود مراقبت کنیم. عمر سریع می گذرد و اگر هوشیار نباشیم زود دیر می شود.

بسیاری از ما از سنین نوجوانی درگیر مشکلات جسمی می شویم که مناسب سن ما نیست. در مطب پزشکان با نوجوانان و یا جوانانی برخورد می کنیم که مثلاً دچار پارگی مینیسک، آب آوردن زانو، پاره شدن تاندون و مشکلات فیزیکی دیگری شده اند.

بسیاری از این افراد از سنین پایین مشکل پیدا می کنند و تا سنین بالا این مشکلات ادامه پیدا می کند. متأسفانه این مشکلات تنها برای یک عضو پیش نمی آید و بسیاری از آنان در نقاط مختلف بدن خود دچار عارضه می شوند.

بطور مثال جوانی در سن ۱۶ سالگی به دلیل پارگی مینیسک عمل جراحی شده بود. همین جوان چند سال بعد دچار عارضه مشابه شد و برای دومین و سومین مرتبه مورد عمل جراحی قرار گرفت که در سومین عمل متاسفانه بخشی از مینیسک او برداشته شد. این جوان در سن ۲۱ سالگی دچار مشکلات کمر و پشت شد.

در نهایت تمامی این مشکلات موجب شدند تا در سن کم مجبور به یک زندگی مشابه فردی ۷۰ ساله شده و از تمامی تحرکات جوانی محروم بماند.

اما دلیل تمام این مشکلات زودرس چه چیزی می تواند باشد. در علم پزشکی بر محافظت از خود تأکید زیادی شده است و متأسفانه یکی از بخشهایی است که توجه لازم به آن نمی شود. دلیل این بی توجهی عدم آگاهی است.

بسیاری از ما در شرایط مختلف خود را فراموش می کنیم و به خود توجه نمی کنیم. اکثراً باور نداریم که ممکن است با انجام بسیاری از کارها به خود صدمه بزنیم و گاه حتی فکر می کنیم که مراقبتهایی که از خود می کنیم نوعی لوس بازی است.

در این مطلب می‌خوانید:

مراقبت از خود به معنی انجام یک سری از دقتها در ارتقاء سطح سلامتی و اجتناب از برخی از اعمال که به بدن و سلامتی آن صدمه می زنند است.

حتماً شنیده اید که می گویند ابتدا خود را دوست داشته باش تا بتوانی دیگران را دوست داشته باشی.

توجه کردن به خود موجب سلامت روح، روان و جسم می شود. با مراقبت از خود شادتر زندگی می کنید و سطح زندگیتان ارتقاء می یابد.

مراقبت از خود نشانه ضعف و یا لوس بازی نیست و بخش مهمی از زندگی را تشکیل می دهد. مراقبت از خود به چه کارهایی گفته می شود و چگونه می توانیم آن را انجام دهیم؟

1.تنفس عمیق و صحیح

کشیدن نفس عمیق مقدار زیادی اکسیژن به بدن و مغز می رساند. افزایش اکسیژن موجب انرژی و سلامت عضلات می شود. سعی کنید در روز زیاد نفس عمیق بکشید.

2.خوب و سالم غذا بخورید

بدن شما همانند یک ماشین است و غذا سوخت این ماشین است. هنگامی که غذا می خورید باید به دو مسأله دقت داشته باشید:

اول: غذای واقعی و مغذی انتخاب کنید. از خوردن غذاهای فرآوری شده و یا قندهای تصفیه شده اجتناب کنید.

دوم: دقت کنید و رژیم غذایی مناسب خود را انتخاب کنید، مثلاً می توانید رژیمی بر پایه سبزیجات، رژیمهای مدیترانه ای و امثال آنها انتخاب کنید.

3.به بدن خود آبرسانی کنید

۵۰ تا ۶۵ درصد بدن انسان از آب تشکیل شده است. برخی از اعضای بدنمان مانند مغز، قلب و ریه ها حاوی بیش از ۷۰ درصد آب هستند. نوشیدن آب کار سختی نبوده و راه مناسبی برای حفظ سلامتی است.

سعی کنید روزی ۸ لیوان آب بنوشید تا سلامت شده و بدنتان بی آب نماند.

4.خوب بخوابید

برخی از ما گمان می کنیم که اگر کمتر بخوابیم بسیار خوب است و می توانیم به کارهایمان و یا تفریحاتمان بپردازیم. اما تحقیقات زیادی نشان داده اند که خواب کافی و عمیق برای سلامت بدن بسیار لازم است. اگر خوب بخوابید به روح و جسم خود لطف بزرگی کرده اید.

5.با پزشک در ارتباط باشید

بسیاری از ما با وجود داشتن برخی از مشکلات به پزشک مراجعه نمی کنیم که عملی سخت اشتباه است. بسیاری از مشکلات سلامتی اگر زود تشخیص داده شوند بهتر درمان می گردند. پس بهتر است که گاه با وجود سلامتی برای معاینه و کنترل به پزشک مراجعه کنید.

6.قدر دان باشید

برای زندگی کردن باید آن را دوست داشت. پس باید ابتدا زندگی کردن خود را دوست داشته باشیم. تحقیقات نشان داده اند قدردانی موجب شادی و خوشحالی می شود. قدردانی از آنچه که در اطرافمان است حالمان را بهتر می نماید.

7.مکمل مصرف کنید

از پزشک خود سؤال کنید چه ویتامینها و مواد معدنی برایتان لازم است. بخصوص کمبود برخی از آنها که در آزمایشات مشخص می شود باید جبران شود. بطور مثال کمبود ویتامین B12 موجب اضطراب می شود و یا کمبود ویتامین D موجب مشکلات متعددی برای بدن می گردد.

برخی از این موادمعدنی و ویتامینها از طریق غذا به بدن می رسد، اما برای جبران بقیه باید از مکملهایی که تجویز می شوند استفاده نمود. برای استفاده از این مکملها از سلامت و تأثیر آنها مطمئن شوید.

8با اطرافیان مهربان باشید

هنگامی که فرزندان، همسر و حتی حیوان خانگی خود را در آغوش می گیرید احساس رضایت خوشایندی به شما می دهد. اینکار موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شده و عزت نفس را افزایش می دهد.

مهربانی کردن درسیستم عصبی اعتدال ایجاد کرده و فشار خون را کاهش می دهد. صرف چند دقیقه برای محبت نمودن به دیگران تأثیر مثبتی بر زندگی و سلامت می گذارد.

9.پرورش ذهن (مدیتیشن)

یکی از عوامل در مراقبت از خود آرام کردن ذهن است. ذهن آرام جسم را سلامت نگه می دارد. تصمیم گرفته و ذهن خود را پرورش دهید. انجام مدیتیشن موجب تمرکز و تصمیم گیری بهتر در زندگی می شود.

10.از روشهای کمکی برای آرامش جسم و روح استفاده کنید

ماساژ گرفتن یکی از راههای مراقبت از جسم است و در برخی از اوقات می تواند کمک خوبی باشد. استفاده از این روشها  یکی دیگر از وجوه مراقبت از خود است. هر روزه بدن ما با تنش های مختلف انباشته می شود که خود متوجه نمی شویم.

انجام برخی از حرکات مانند حرکات کششی و یا ماساژهای مختلف، درمانها دستی (کایروپرکتیس) و امثال آنها می تواند در سلامت جسم و روح مفید باشند.

منبع:تاریک دان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *