آرایشی و زیبایی

راهای از بین بردن چربی اضافی پوست صورت

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail oily-skin راهای از بین بردن چربی اضافی پوست صورت آرایشی و زیبایی

راهای از بین بردن چربی اضافی پوست صورت

پوست انسان به سه گروه چرب، خشك و معمولی تقسیم می‌شود. پوست خشك قوامی‌ خشك و شكننده دارد و خطوط‌ریزی بر سطح آن دیده می‌شود. اكثرا پوسته‌ها‌یی ظریف نیز روی آن وجود دارد. این پوست به شست‌وشوی بیش از حد حساس است و با هربار شست‌وشو خشكی و سرخی آن بیشتر می‌شود. پوست معمولی قوامی‌ نرم و كشسانی دارد و خشك، قرمز یا روغنی و جوش‌دار نیست. پوست چرب نیز قوامی خمیری دارد و در ظاهر و لمس روغنی و براق به نظر می‌رسد. همچنین روزنه‌ها‌ی بزرگی بر سطح آن دیده می‌شود و در بعضی نواحی جوش‌ها‌ی ریز یا درشت دارد.

ژنتیك و استعداد خانوادگی در چرب بودن پوست دخیل است. در واقع چربی پوست به میزان و گستردگی غدد سبابه در سطح پوست ارتباط دارد. این غدد در مجاورت فولیكول‌ها‌ی مو قرار دارند و از طریق مجرایی ترشحات خود را به سطح پوست می‌رسانند و باعث مرطوب شدن پوست و از بین رفتن سلول‌ها‌ی مرده، گرد و غبار و آلودگی‌ها‌ی روی پوست می‌شود.

اما اگر ترشح آنها بیش از حد طبیعی باشد، چربی با آلودگی‌ها‌ی روی پوست تركیب می‌شود و مجرای خروج چربی را مسدود می‌كند. به همین دلیل چربی تولید شده برای خروج از سطح پوست به تدریج روزنه خروجی مجرا را بازمی‌كند و باعث نمایان شدن بیش از حد منافذ پوست می‌شود. این مشكل بیشتر روی پوست بینی و گونه‌ها‌ به چشم می‌آید.

مراقبت از پوست چرب كاری دشوار اما انجام‌‌پذیر است. بهترین توصیه به دارندگان این نوع پوست شست‌وشوی مرتب و منظم صورت با شوینده‌ها‌ی مناسب است. محلول‌ها‌ یا صابون‌ها‌ی خاصی برای این منظور وجود دارند كه PH مایل به قلیایی دارد كه چربی بیش از حد سطح پوست را می‌شویند و آن را تمیز نگه می‌دارند. توجه داشته باشید كه نوع این شوینده‌ها‌ را پزشك معالج تعیین می‌كند و مشهور بودن نام یك محصول یا تبلیغات رسانه‌ای نباید معیاری برای انتخاب شست‌وشودهنده قرار گیرد.

اغلب یك تا دو بار شست‌وشو با این مواد شوینده در روز برای تنظیم چربی پوست كافی است. برای این منظور بهتر است از آب سرد یا ولرم مایل به سرد استفاده كنید. بعد از شست‌وشو نیز پوست را با دستمال‌ها‌ی پارچه‌ای یا كاغذی لطیف خشك كنید. لیف و كیسه كشیدن یا استفاده ازحوله‌ها‌ی زبر نیز برای كاهش چربی پوست توصیه نمی‌شود اما استفاده از بخور سرد در منزل می‌تواند به بهبود وضعیت ظاهری پوست چرب كمك كند

یکی از راهکارهای مطمئن برای کنترل چربی پوست، شستشو و تمیز نگه داشتن آن است. دو یا سه بار شستن صورت در طول روز برای از بین بردن چربی های اضافه و جلوگیری از بسته شدن منافذ پوست، از اهمیت زیادی برخوردار است. حتما از شوینده های غیر صابونی مخصوص برای پوست های چرب استفاده کنید.

چربی اضافه پوست میتواند به راحتی باعث به وجود آمدن جوش، پوست های مرده، و یا جوش های سر سیاه شود. برای پاکسازی عمیق پوست و از بین بردن جوش های سر سیاه صورت، از ماسک اسکراب صورت استفاده کنید.

بعد از شستشوی صورت با ماسک اسکراب، از ماسک های ملایم برای شفاف سازی و ترمیم پوست استفاده کنید. ماسک های طبیعی میوه ای هم برای این کار گزینه خوبی هستند.

استفاده روزانه از تونر میتواند چربی اضافه پوست و آلودگی های آن را از بین ببرد. یک تونر بدون الکل برای مراقبت از پوست خود داشته باشید.

بر خلاف تصور اکثر مردم، پوست های چرب نیز به یک مرطوب کننده مناسب احتیاج دارند. گرفتن تمام چربی پوست آن را برای تولید مقدار بیشتر چربی تحریک می کند. برای جلوگیری از این اتفاق،  از مرطوب کننده بدون روغن مخصوص پوست های چرب استفاده کنید.

این مقاله به صورت اختصاصی ودارای حق گپی رایت بوده و منبع این مقاله سایت فروشگاهی جزیره میباشد

نویسنده: مرتضی شهابادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *