مراقبت و سلامتی, مقالات

در مورد زیبایی و مراقبت از پوست چه می دانید؟

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail 7-12 در مورد زیبایی و مراقبت از پوست چه می دانید؟ مراقبت و سلامتی مقالات

در مورد زیبایی و مراقبت از پوست چه می دانید؟

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail -کراند-1-300x184 در مورد زیبایی و مراقبت از پوست چه می دانید؟ مراقبت و سلامتی مقالات
پوست یکی از بزرگترین اعضای بدن است. به همین دلیل مراقبت از پوست شما می تواند به طور مستقیم بر سلامت کلی شما تأثیر بگذارد. پوست شما به عنوان سپر محافظ عمل می کند و در برابر عناصر بیرونی آسیب پذیر است. این بیش از آنچه فکر می کنید تحت تأثیر عوامل دیگر است.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail 1-37-300x150 در مورد زیبایی و مراقبت از پوست چه می دانید؟ مراقبت و سلامتی مقالات
برای اطمینان از داشتن پوست سالم ، مراحلی وجود دارد. آنها موارد زیر را شامل می شوند:
مرتباً دو بار در روز پوست خود را با پاک کننده های مناسب بشویید.
اگر پوست چرب دارید ، پس از تمیز کردن ، از یک تونر استفاده کنید.
اگر پوست خشک دارید از مرطوب کننده استفاده کنید.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail 2-31-300x178 در مورد زیبایی و مراقبت از پوست چه می دانید؟ مراقبت و سلامتی مقالات
برای از بین بردن سلولهای مرده پوست و روشن تر کردن چهره خود لایه برداری کنید.
آیا پوست بدن شما تمایل به خشکی دارد، به ویژه پس از دوش گرفتن؟ برای مراقبت از پوست بدن ، از محصولات آرایشی ملایم، برای پاک کردن پوست خود استفاده کنید. اگر از محصولاتی که بیش از حد خشن هستند استفاده کنید، پوست شما می تواند بسیار خشک شود. بهترین محصولات برای مراقبت از پوست ، صابون غنی از چربی می باشد.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail 3-33-300x191 در مورد زیبایی و مراقبت از پوست چه می دانید؟ مراقبت و سلامتی مقالات
ساختمان پوست
پوست بخشی از دستگاه پوششی بدن است. بخش‌های دیگر این دستگاه مو، ناخن و غشاء مخاطی هستند.
پوست متشکل از دولایه اصلی است:
روپوست (اپیدرم) که لایه نازک‌تر خارجی است.
میان‌پوست (درم) که لایه ضخیم‌تر داخلی است.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail 4-27-300x150 در مورد زیبایی و مراقبت از پوست چه می دانید؟ مراقبت و سلامتی مقالات
روپوست لایه‌ی ضخیمی از سلول‌های مسطح است. پوست یک عضو زنده است. فوقانی‌ترین لایه آن روپوست (اپیدرم) بوده که سطح پوست را تشکیل می‌دهد و متشکل از سلول‌های مرده است و در هر فرد حدود ۳۰ هزار عدد از این سلول‌ها در هر دقیقه ریزش می‌کنند. بااین‌وجود سلول‌های زنده پوست دائماً در قسمت زیری‌تر روپوست تولیدشده تا جایگزین این سلول‌ها گردند. در زیر روپوست، میان‌پوست (درم) قرارگرفته که حاوی عروق خونی، انتهای عصبی و غدد است. لایه‌ای از چربی در زیر درم قرار می‌گیرد و به‌عنوان یک عایق، ضربه‌گیر و منبع انرژی عمل می‌کند.
عوامل مؤثر بر حالت و سلامت پوست
پوست یک فرد ممکن است در طول حیات و به خاطر تغییرات غددی، روانی، ارثی، محیطی یا بیماری تغییر کند. مثلاً بعضی افراد در سنین بلوغ دچار چربی بیش‌ازحد پوست می‌شوند که به علت افزایش هورمون‌های جنسی است. چربی پوست زنان در طول مدت عادت ماهانه دستخوش تغییراتی می‌شود و اکثر زنان پس از سن یائسگی (حدود پنجاه‌سالگی) دچار کاهش چربی پوست می‌شوند؛ بنابراین ممکن است تا سن خاصی پوست شما چرب باشد و از آن به بعد معمولی یا مختلط شود یا بالعکس.
خستگی و کار زیاد، کشیدن سیگار، مصرف الکل، مصرف مواد آرایشی غیراستاندارد یا مصرف بی‌رویه و زیاد این مواد، استفاده خودسرانه و نابجای برخی داروها (مثلاً مالیدن مکرر پماد بتامتازون به‌صورت) موجب آسیب پوست و بروز چروک و پیری زودرس پوست می‌شود.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail 5-21-300x184 در مورد زیبایی و مراقبت از پوست چه می دانید؟ مراقبت و سلامتی مقالات
پاک‌سازی پوست
پاک‌سازی کامل پوست، اولین قدم در یک برنامه مراقبت پوست موثر است. پاک‌سازی به معنی حذف آلودگی، عرق، سبوم و مواد آرایشی از پوست است. پس از پاک‌سازی، پوست آماده‌ی پذیرش هرگونه محصولات مراقبتی می‌شود. پوست پاک‌سازی شده، توانایی بالایی در جذب عناصر فعال موجود در محصولات مراقبت از پوست دارد.
محافظت
استفاده از کرم ضدآفتاب در تمامی روزهای سال ( نه فقط روزهای آفتابی ) و تمدید هر ۲ ساعت یک‌بار آن، اکیدا توصیه می‌شود.
امروزه کرم‌ها و محصولات آرایشی زیادی حاوی SPF هستند. اما پس از مرطوب کننده، ترجیحا از یک کرم ضدآفتاب مستقل با حداقل SPF30 استفاده نمایید. محافظت از پوست در برابر پرتوهای مضر فرابنفش UV خورشید ( که عامل اصلی ایجاد چروک پوستی هستند )، وظیفه‌ی اصلی SPF است
روتین مراقبت از پوست
یک روتین روزمره شامل چهار قدم پایه‌ای است که می‌توانید یک بار صبح و یک بار شب انجامشان دهید.
پاکسازی: از شوینده‌ای استفاده کنید که بعد از شست‌وشو باعث سفت شدن پوست‌تان نشود. بیشتر از دو بار در روز صورت‌تان را نشویید. اگر پوست خشکی دارید یا آرایش نمی‌کنید، یک بار شست‌وشو کافی است. طوری صورت‌تان را نشویید که چربی طبیعی‌اش را از دست بدهد. شوینده‌ها هم به صورت عمومی و هم به شکل اختصاصی برای انواع پوست ساخته می‌شوند.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail 6-300x200 در مورد زیبایی و مراقبت از پوست چه می دانید؟ مراقبت و سلامتی مقالات
مرطوب کننده و آبرسان: تفاوت خیلی بارزی بین این دو محصول وجود ندارد ولی مرطوب کننده‌ها معمولاً چرب هستند و باعث جلوگیری از تبخیر رطوبت پوست می‌شوند. آبرسان‌ها معمولاً چرب نیستند و موادی‌اند که می‌توانند رطوبت را جذب و حفظ کنند؛ مثل هیالورونیک اسید. نکته‌ی مهم این است که حتی پوست‌های چرب نیز به مرطوب کننده یا آبرسان نیاز دارند. البته برای پوست‌های چرب بهتر است از آبرسان‌های برپایه‌ی آب که ضد آکنه هستند استفاده کنید.
ضد آفتاب: کرم ضد آفتاب با SPF حداقل ۳۰ را ۱۵ دقیقه قبل از خروج از منزل به پوست خود بزنید. چون ۱۵ دقیقه زمان می‌برد که کرم ضد آفتاب فعال شود. کسانی که پوست‌های تیره‌تری دارند باید بیشتر از خود در برابر آفتاب محافظت کنند؛ چرا که رفع لکه‌های تیره‌ی پوست دشواتر است. بهترین انتخاب، ضد آفتاب‌های طیف وسیع (Broad-Spectrum) هستند.
سرم‌ها: سرم‌های دارای ویتامین C یا افکتورهای رشد یا پپتیدها را بهتر است صبح‌ها و زیر کرم ضد آفتاب استفاده کنید. برای استفاده از رتینول‌ها و رتینوئیدها بهترین زمان شب است. استفاده از سرم‌ها الزامی نیست ولی ۳ قدم پیشین الزامی هستند.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail 8-300x221 در مورد زیبایی و مراقبت از پوست چه می دانید؟ مراقبت و سلامتی مقالات
مراقبت از پوست
پوست نشان دهنده سلامت بدن شماست و یکی از با ارزش ترین دارایی ها در زندگی شما می باشد. برای مراقبت از پوست باید عاداتی که قبلا داشته اید را ترک کرده و از چند راهنمایی زیر برای بهتر شده ظاهر پوستتان استفاده کنید:
تمیز و مرطوب کردن روازنه پوست: برای تمیز نگه داشتن پوست روزی دو بار، یک بار صبح و یک بار شب، صورتتان را بشویید. پس از شستشو نیز با یک تونر و مرطوب کننده پوست را آبرسانی کنید. شستن صورت کمک می کند که خاک، چربی اضافی و مواد آرایشی که روی پوستتان مانده است از بین برود. دقت کنید که مرطوب کردن پوست حتی برای افرادی که پوست های چرب دارند ضروری است. این افراد فقط هنگام خرید مرطوب کننده باید مرطوب کننده مخصوص پوست های چرب را تهیه کنند.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail 9-6-300x218 در مورد زیبایی و مراقبت از پوست چه می دانید؟ مراقبت و سلامتی مقالات
مراقبت از پوست در برابر خورشید: با گذشت زمان، قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) ناشی از خورشید باعث تغییرات زیادی در پوست، از جمله چین و چروک، تغییر رنگ، کک و مک و یا لکه های سن، رشد بافت خوش خیم (غیر سرطانی) و پیش سرطانی یا سرطانی هایی مانند سرطان سلول بازال ، کارسینوم سلول سنگفرشی و ملانوم می شود. در واقع، بسیاری از سرطان های پوست با قرار گرفتن در برابر نور خورشید ایجاد می شود. برای قرار گرفتن در معرض نور خورشید محدودیت زمانی تعیین کنید. به خصوص در زمان هایی بین ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر در زیر آفتاب قرار نگیرید. همیشه قبل از بیرون رفتن از خانه از کرم ضد افتاب با SPF30 استفاده کنید. علاوه بر این لباس های محافظ، مانند پیراهن آستین بلند، شلوار و کلاه های لبه پهن بپوشید.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail 10-6-300x217 در مورد زیبایی و مراقبت از پوست چه می دانید؟ مراقبت و سلامتی مقالات
درمان مشکلات پوست: برای حل مشکلات پوستی و مراقبت از پوست و مو خود حتما به متخصص پوست و مو مراجعه کنید. مسائلی مانند خشکی و چربی، خارش و آکنه و سایر بیماری های پوستی می توانند صدمات جبران ناپذیری به پوست وارد کنند.

 

 

منابع :

کلینیک تخصصی پوست ومو

دکتر مجید زاده

واسط کالا

بانی مد

خانه سفید

پیام سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *