آرایشی و زیبایی, مقالات

بعدا ز وکس صورت چه نکاتی باید رعایت شود؟

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail ly_wax1-1 بعدا ز وکس صورت چه نکاتی باید رعایت شود؟ آرایشی و زیبایی مقالات

بعدا ز وکس صورت چه نکاتی باید رعایت شود؟

وکس صورت یکی از روش‌های از بین بردن موهای زائد با استفاده از ماده‌ای به نام موم یا wax است. روش‌های دیگری از جمله سفید کردن موها، لیزر تراپی، الکترولیز نیز بدین منظور استفاده می‌شود. موم انداختن یا وکس صورت یکی از روش‌های از بین بردن موهای زائد با استفاده از ماده‌ای به نام موم یا wax است.

روش‌های دیگری از جمله سفید کردن موها، لیزر تراپی، الکترولیز و… نیز بدین منظور استفاده می‌شود ولی وکس صورت یکی از روش‌های معمول بین مردم محسوب می‌شود که اخیراً هم انواع متفاوتی از آن را با اسامی مختلف مثل شمع، جلبک دریایی و… می‌شنویم.

با وجودی‌که وکس صورت منافعی در بر دارد ولی بعضی از عوارض آن هم شامل موارد زیر است:

قرمزی و جوش صورت

وکس صورت معمولاً با درد همراه است چرا که پوست صورت از دیگر نقاط بدن حساس‌تر است. وکس صورت می‌تواند منجر به قرمزی یا بروز جوش‌های پوستی شود.

در حین وکس کردن ممکن است برخی مناطق دچار خونریزی سطحی به صورت لکه‌های قرمز شود چرا که طی وکس کردن نه تنها مو بلکه در پوست‌های نازک و حساس لایه‌های نازکی از پوست نیز تحت کشش قرار می‌گیرد.

وکس صورت در بعضی مناطق می‌تواند با بروز واکنش‌های آلرژیک همراه باشد. روش نادرست استفاده از وکس صورت می‌تواند منجر به تحریک یا سوزاندن پوست شود.

ممکن است در یک جلسه همه موهای صورت از بین نرود و بدین ترتیب چند جلسه برای از بین بردن کامل موها لازم باشد و تکرار این روش بستگی به میزان رویش مو در هر فرد دارد.

پس از انجام وکس صورت ممکن است حداقل تا 24 ساعت برای خروج از منزل محدودیت داشته باشید.

در برخی افراد خصوصاً افراد دارای پوست تیره تغییرات رنگدانه ای ممکن است رخ دهد. انجام آن در برخی مناطق صورت مثل پشت لب مشکل‌تر است.

البته با بکارگیری برخی پیشنهادها بسیاری از عوارض جانبی ناشی از وکس صورت کاسته شده و پوست را نرم و بدون مو خواهد کرد.

بهتر است قبل از بکار بردن وکس بر روی صورت آن را بر روی بخش کوچکی از پوست نقطه دیگری از بدن جهت بررسی هر گونه واکنش ناخواسته چک کنید، لایه بسیار نازکی از موم را بر خلاف جهت رویش مو بمالید و پس از سرد شدن بر خلاف جهت رویش مو بردارید.

کاهش التهاب

در صورتیکه در حال درمان با رتینوئیدها به عنوان لایه بردار و یا اکوتان در درمان آکنه هستید، بهتر است از مصرف وکس خودداری کنید چرا که پوست شما به دلیل مصرف این داروها نازک‌تر می‌شود و احتمال بروز عوارض در شما بیشتر است.

پس از پایان درمان دارویی و بعد از مشورت با پزشک‌تان وکس صورت را شروع کنید.

یک ساعت قبل از وکس صورت می‌توانید از داروهای تخفیف دهنده درد و جهت کاهش التهاب و قرمزی از کمپرس و یا کرم کورتیکوستروئید خفیف مثل هیدروکورتیزون استفاده کنید.

رعایت اصول بهداشتی

بهتر است اولین بار وکس صورت را در یک آرایشگاه معتبر و با رعایت اصول بهداشتی انجام دهید.

توجه داشته باشید موم خیلی داغ نباشد تا پوست را بسوزاند و در صورتیکه می‌خواهید در خانه از موم استفاده کنید، از انواعی تهیه کنید که بطور اختصاصی برای از بین بردن موی زائد فرموله شده‌اند.

پس از انجام وکس می‌توانید از محلول‌های تسکین دهنده یا ژل‌های حاوی آلوئه ورا که در برخی فروشگاه‌ها عرضه می‌شود، استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *