مراقبت و سلامتی, مقالات

برنامه کامل مراقبت روزانه پوست صورت

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail -از-پوست-آقایان-36-1 برنامه کامل مراقبت روزانه پوست صورت مراقبت و سلامتی مقالات

برنامه کامل مراقبت روزانه پوست صورت

مراقبت پوست صورت همیشه برای خانم ها از زمان های بسیار قدیم در سراسر جهان مهم بوده و هست و همه افراد از محصولات مراقبت از پوست استفاده می کنند. راه های مراقبت پوست صورت به سن، جنس، تیپ پوستی فرد، نژاد و یا روش زندگی ( کار در خارج از منزل یا خانه ) و به  شیفت کاری در روز یا شب بستگی دارد. بانوان دوست دارند صورتي زيبا و پوستي شفاف داشته ‏باشند. اکثرا آنها به سرعت آرایش می کنند و نکات مراقبت از پوست را نادیده میگیرند. شما عزیزان میتوانید با انجام نکات ساده ای که در ادامه به آن اشاره خواهد شد زیبایی و سلامت پوست خود را حفظ کنید. مقدماتی ترین و اولین راه برای مراقبت از پوست صورت بخصوص برای خانم ها تشخیص نوع پوست است همچنین باید یک برنامه روتین مراقبت از پوست داشته باشیم. این مراقبت بر اساس نوع پوست در افراد مختلف فرق می کند.

مراقبت از پوست صورت

برای مراقبت از پوست صورت چه کنیم؟

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail m-post-1-300x200 برنامه کامل مراقبت روزانه پوست صورت مراقبت و سلامتی مقالات

همانطور که میدانید ۴ گونه پوستی داریم که عبارتند از: چرب، خشک، نرمال و مختلط که هر کدام از این نوع پوست ها مراقبت خاصخود را میطلبد.

پوست چرب: مراقبت پوست صورت چرب بدلیل افزایش ترشح غدد سباسه و چرب شدن سطح پوست نیازمند توجه بیشتری است. لازم است که روزانه دوبار شسته و از فلوئید برای مرطوب کردن آن استفاده کرد تا از براق شدن و ایجاد جوش و آکنه در پوست جلوگیری شود. لازم به ذکر است هرگز کرم های غنی و سنگین برای پوست های چرب استفاده نشود.

پوست خشک: مراقبت پوست خشک نیاز به استفاده دائمی از کرم های مغذی و مرطوب کننده ها برای تجدید مواد معدنی خود دارد .

پوست مختلط: یک نوع شایع دیگر از انواع پوستها، پوست مختلط است که در برخی از قسمتهای صورت مانند پیشانی، بینی و چانه پوست چرب و دارای منافذ باز و جوش های سرسیاه است و در نواحی گونه ها پوست خشک است. این افراد باید از محصولات پوست چرب در قسمتهای چرب صورت و از محصولات پوست خشک در نواحی خشک صورت استفاده کنند.

پوست نرمال: مراقبت از پوست های نرمال بسیار آسان است و کسانی که صاحب این نوع پوست هستند می توانند با رعایت نکاتی که در این مقاله خواهیم گفت همیشه پوست های خوبی داشته باشند.

راه های مراقبت از پوست

راه های روتین مراقبت پوست صورت

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail Essential-Winter-Skin-Care-Tips-For-Men-300x150 برنامه کامل مراقبت روزانه پوست صورت مراقبت و سلامتی مقالات

توصیه های موثر برای مراقبت پوست: پوست انسان از 3 لایه اصلی تشکیل شده است. پایانه های عصبی، عروق خونی ، سلول های چربی و … در لایه زیرین پوست قرار دارند در لایه بعدی کلاژن و الیاف پروتئینی قرار دارد که با افزایش سن قدرت ارتجاعی آن از بین می رود و باعث پیری پوست میگردد. بعضی رفتارها و عادات اشتباه نیز باعث تسریع روند از بین رفتن کلاژن پوست می شود و رعایت برخی نکات این اتفاق را به تاخیر می اندازد.

پوست به لحاظ نوع به 4 دسته طبیعی، چرب، خشک و مختلط طبقه بندی می شود. مراقبت از هر کدام از این 4 نوع پوست با یکدیگر متفاوت است.

برخی از نکات مراقبت پوست تمامی این 4 نوع را دربر می گیرد که در این مقاله به چند مورد از آنها اشاره خواهیم کرد :

بهتر است در طی روز از 3 وعده غذای اصلی شامل مواد ویتامینی و پروتئینی مورد نیاز بدن همچنین فیبر کافی استفاده شود و با تنظیم کالری دریافتی از بالا پایین شدن جلوگیری کنید زیرا عدم ثبات وزن باعث آسیب دیدگی بافت پوست می شود.

برای مراقبت پوست نیاز به نوشیدن مایعات کافی دارید حداقل 8 لیوان آب در طی روز نیاز بدن را برطرف خواهد نمود و باعث ایجاد طراوت و شادابی در پوست خواهد شد. از مصرف بیش از حد مواد پاک کننده مانند صابون به خصوص صابون های معطر همچنین استفاده بی رویه از مواد آرایشی و کرم پودر ها بپرهیزید زیرا این مواد رطوبت و چربی طبیعی پوست را از بین برده و در طولانی مدت اثرات مخرب جبران ناپذیری بر روی پوست به جا می گزارد. برای حفظ زیبایی پوست برخی عادات حرکتی نامناسب مانند اخم کردن ، جمع کردم چشم ها ، ابرو بالا انداختن و … را کنار بگذارید.

همواره از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید. نور خورشید و ماورای بنفش آن باعث کاهش کلاژن پوست ، ضخیم شدن پوست و در نهایت باعث بروز چین و چروک در پوست می گردد. در طول هفته حداقل یک بار از ماسک و بخور مخصوص نوع پوست خود استفاده نمائید برای ساعاتی به پوست، جسم و روان خود آرامش هدیه دهید. در طول شبانه روز خواب کافی داشته باشید و تا حد ممکن از فشار کاری و عصبی، استرس و تنش دوری کنید.

به طور کلی مراقبت پوست نیازمند تغذیه مناسب، هوای پاک، آب کافی ، خواب خوب، اعصاب آرام، فعالیت بدنی و ورزشی کافی می باشد.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail 9351725_406-300x195 برنامه کامل مراقبت روزانه پوست صورت مراقبت و سلامتی مقالات

بهترین راه های مراقبت از پوست

اصول نگهداری از پوست صورت در منزل به صورت زیر می باشد، توجه به این نکات به شما کمک می کند تا همانند بازیگران پوستی شفاف داشته باشید:

محافظت پوست در برابر اشعه خورشید: از کرم‌ های ضد آفتاب با حداقل spf های 15و 30 استفاده کنید. چون اشعه خورشید در زمستان می تواند بسیار مخرب باشد. این مشکل بخصوص در روزهای برفی به دلیل انعکاس نور بر پوست افزایش می یابد. اگر امکان استفاده از هر دو محصول مرطوب کننده و ضد آفتاب به صورت جداگانه برایتان مشکل است میتوانید از یک کرم مرطوب کننده که دارای ضد آفتاب است استفاده نمایید. چرا استفاده از ضدآفتاب در همه فصول سال مهم است؟ متخصصین پوست همیشه تاکید دارند که حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم. چرا این همه تاکید برای استفاده از کرم ضد آفتاب وجود دارد؟ چون اولین عامل پیری و آسیب های پوستی، نور خورشید است چون در معرض مستقیم نور خورشيد قرار گرفتن می تواند باعث چین وچروک صورت و ايجاد لکه‏ هاي رنگي برجسته و سرطان‌ پوست شود.

شستشوی صورت: شستشوی با پاک کننده صورت در دو نوبت صبح و شب یک گام حیاتی در زیبایی و سلامت پوست است که توجه به آن بسیار مهم و ضروری است.

پاکسازی پوست: مهمترین امر در مراقبت پوست، پاکسازی دوره ای آن است. این امر باعث از بین رفتن سلولهای شاخی و مرده سطح پوست شده همچنین آلودگی‌های سطحی، دانه‌های سرسیاه را از سطح پوست برداشته و  مواد معدنی و اکسیژن ‌دار را به سطح پوست میرساند. همینطور با افزایش تولید کلاژن سازی، باعث جوانسازی، شادابی و طراوت پوست می‌شود.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail skincare-hub-moisturize-300x260 برنامه کامل مراقبت روزانه پوست صورت مراقبت و سلامتی مقالات

سلامت بدن: شیوه سالم زندگی کردن را بیاموزیم، چپونه؟ با عدم استعمال دخانیات، استفاده از رژیم غذایی سالم و مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه، سالاد، مصرف آب فراوان در طول روز  و ورزش. پیشگیری از استرس و هیجانات روحی، اجتناب از کم کردن یا زیاد کردن وزن و عدم استفاده از مواد قندی و غذاهای چرب.

ساعت و میزان خواب مناسب: توجه به تاثیر ساعات خواب شبانه در حفظ سلامت و شادابی پوست مهم است. در این ساعت سلولهای پوست بی وقفه فعالیت میکنند و شروع به سم زدایی می کنند. بخصوص در ساعتهای 2 تا 3 صبح که در خواب عمیقی هستید، عمل سم زدایی افزایش مییابد. پس شبها به موقع بخوابید تا صبح پوستی شفاف داشته باشید. بهترین زمان برای احیا و ریلکس شدن پوست رعایت ساعات خواب شبانه است.

مراقبت های شبانه پوست: حتما قبل از خواب صورت خود را کاملا از آلودگیهای محیط و آرایش روزانه پاک کنید و از کرم دور چشم استفاده کنید. با محصولات آبرسان مناسب، پوستتان را آبرسانی و مرطوب نگه دارید این کار باعث بازگشت رطوبت از دست رفته صورت در طول روز میشود و در هنگام خواب خاصیت ارتجاعی پوست حفظ می شود.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail man2-780x480-1-300x185 برنامه کامل مراقبت روزانه پوست صورت مراقبت و سلامتی مقالات

روش های روتین مراقبت از پوست

مراقبت پوست با توصیه هایی برای جذاب شدن

به غیر راهکارهای زیر سعی کنید از انواع و اقسام روش‌ها، محصولات مراقبتی و انواع ویتامین‌ های خوراکی استفاده کنیم:

برس های آرایشی خود را تمیز کنیم.

در مصرف کرم های ضد آفتاب افراط نکنیم.

به جوش های صورت خود دست نزنیم.

آب زیاد بنوشیم.

از کرم های مرطوب کننده حتما استفاده کنیم.

آجیل بخورید.

گوشی موبایل خود را تمیز نگه دارید.

خواب کافی داشته باشید.

قبل از خواب آرایش خود را پاک گنید.

از عینک آفتابی استفاده کنید.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail how-to-take-care-skin-wrinkle-300x201 برنامه کامل مراقبت روزانه پوست صورت مراقبت و سلامتی مقالات

اصول نگهداری از پوست صورت

آیا از وظایفی که پوست بدن برایتان انجام می دهد آگاه هستید؟ وقتی که گرمتان است، شما را سرد و به هنگام سرما، بدن‌تان را گرم می‌کند. حس لمس کردن اجسام را به شما هدیه می کند. پوست شما از ورود عفونت‌ها به بدن جلوگیری کرده و همیشه از شما محفاظت می‌کند. این ها بخشی از نقش های پوست روی بدن است. اما شما چه وظیفه ای در قبال پوست‌تان دارید؟ مراقبت پوست. بنابراین برای داشتن پوستی خوب، باید از خودتان شروع کنید. حالا که به اهمیت مراقبت پوست پی بردیم، بیایید کمی درباره این موضوع صحبت کنیم.

پوست هم یکی از ارگان‌های اصلی بدن مانند مغز، معده، قلب و… است و در واقع، بزرگ‌ترین اندام است؛ با این وجود مراقبت از آن کار ساده‌ای است که ما در تالگو نور به آن میپردازیم. البته در مواردی هم ممکن است بیماری یا مشکلی وجود داشته باشد که در این بحث نمی گنجد. شما می توانید با مراقبت پوست، فعالیت آن را آسان ‌تر ‌کنید. بنابراین امروز از پوستتان محافظت کنید تا کمتر در آینده دچار مشکلات و عوارض مثل سرطان پوست، چین و چروک ‌ها و دیگر مشکلات پوستی شوید.

تمیز نگاه داشتن پوست یکی از ساده‌ترین روش‌های مراقبت پوست است. اهمیت تمیز نگاه داشتن دست ‌ها بسیار زیاد است؛ چون دست‌ها ناقل میکروب‌ به پوست هستند. از صابون و آب ولرم برای شستشوی دست‌ ها استفاده کرده و به طور مرتب زیر ناخن‌ها، لای انگشت‌ها، مچ‌ها و کف دست‌ها را تمیز کنید.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail hair-1-300x183 برنامه کامل مراقبت روزانه پوست صورت مراقبت و سلامتی مقالات

دست ها را پس از شستشوی مناسب، با حوله تمیز خشک کنید.

از آب ولرم برای حمام کردن استفاده کنید و بدن خود را با صابون ملایم یا شامپوی مخصوص بدن بشویید.

همچنین به خوبی پشت گوش‌ها و پشت بازوها را بشویید.

اگر پوست صورتتان چرب باشد، به شستشوی آن اهمیت بیشتری دهید. 2-1 بار در روز صورتتان را با استفاده از یک تمیز کننده ملایم و با آب ولرم بشویید.

اگر پوست صورت خشکی دارید یا پوست شما خارش دارد و پوسته پوسته می‌شود، از کرم مرطوب کننده یا لوسیون استفاده کنید . لیزر مو کرم مرطوب‌کننده ای که عطر و رنگ زیادی نداشته باشد برای مراقبت پوست بهتر است.

اگر از جوش‌های صورت خود نگران هستید، بهترین روش مراقبت پوست در این مورد، تمیز نگاه داشتن پوست است. بهتر است کرم های مرطوب‌کننده‌ ای با پایه آب استفاده کنید. زیرا در این صورت، دیگر جوش‌های روی صورت با استفاده از کرم مرطوب کننده زیاد نمی شوند.

اگر در صورت تغییر صابون یا شامپوی خود دچار سوزش پوست، خارش، خشکی یا سوختگی پوست شده اید، برای مراقبت پوست خود، استفاده از آن صابون یا شامپوی جدید را متوقف کنید.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail facemask-1038x775-1-300x224 برنامه کامل مراقبت روزانه پوست صورت مراقبت و سلامتی مقالات

بهترین محصولات مراقبت خانگی از پوست

انواع بسیار متنوعی از محصولات مراقبت از پوست برای زنان وجود دارد. بنابراین دانستن نیازهای انواع پوست فرد، در انتخاب محصول مناسب و صحیح ضروری است. صابون‌ها و مرطوب‌کننده‌ها معمولا در اولین قدم در برنامه روزانه روتین مراقبت از پوست صورت زنان وجود دارد. پاک‌کننده‌های صورت اغلب ملایم و بدون رایحه هستند که مناسب برای انواع مختلف پوست است. برخی پاک‌کننده‌هایی با فرمول‌های خاص برای کمک به روشن شدن پوست پیر یا پاک کردن منافذ برای جلوگیری از آکنه طراحی شده است. در حالیکه برخی دیگر از محصولات مراقبت پوست برای استفاده روزانه هر فرد نیست. پاک‌کننده و صابون‌هایی برای حذف آلودگی، چربی، آرایش و سایر محرک‌های محیطی که در منافذ ایجاد می‌شود، در برخی اوقات مورد نیاز فرد می‌باشد. محصولات مراقبت از پوست به طور کلی برای زنان به یکی از این چند دسته تقسیم می‌شوند:

صابون‌ ها و مواد پاک‌ کننده

تونر و سرم‌ ها

مرطوب‌کننده‌ ها

اسکراب‌ های لایه‌بردار

ماسک‌ ها

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail 2143509_581-300x190 برنامه کامل مراقبت روزانه پوست صورت مراقبت و سلامتی مقالات

این دسته‌بندی‌ها هر کدام می‌توانند به محصولات خاص‌تر تقسیم شوند. انواع بسیار متنوعی از محصولات مراقبت پوست برای زنان وجود دارد. در این صورت دانستن نیازهای انواع پوست فرد، در انتخاب محصول مناسب، مهم است. صابون‌ها و مرطوب‌کننده‌ها معمولا در اولین قدم در برنامه روزانه مراقبت از پوست زنان وجود دارد. پاک‌کننده‌های صورت اغلب ملایم و بدون رایحه هستند که مناسب برای انواع مختلف پوست است، اما برخی پاک‌کننده‌هایی با فرمول‌های خاص برای کمک به روشن شدن پوست پیر یا پاک کردن منافذ برای جلوگیری از آکنه طراحی شده است. در حالیکه برخی دیگر از محصولات، لازم برای استفاده روزانه هر فرد نیست. پاک‌کننده و صابون‌هایی برای حذف آلودگی، چربی، آرایش و سایر محرک‌های محیطی که در منافذ ایجاد می‌شود، در برخی اوقات مورد نیاز فرد می‌باشد.

تکنیک های مراقبت از پوست قبل از پیری زودرس

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail 5bab2cb1643dd_2018-09-26_10-22-300x169 برنامه کامل مراقبت روزانه پوست صورت مراقبت و سلامتی مقالات

بانوان دوست دارند صورتي زيبا و پوستي شفاف داشته ‏باشد. مراقبت پوست با هدف درمان آکنه، جلوگیری‌کننده آثار پیری پوست، مبارزه‌کننده با پوست چرب یا حفاظت‌کننده در برابر آسیب نور آفتاب می‌باشند اکثرا  خانوم ها به سرعت آرایش می کنند و نکات مراقبت از پوست را نادیده می گیرند. شما عزیزان می توانید با انجام یکسری نکات ساده زیبایی و سلامت پوست خود را بدست آورید. تغذيه صحيح بسیار برای داشتن پوستی سالم موثر است. براي داشتن پوست سالم، استفاده مرتب از سبزیجات و میوه ها تازه، غلات، ماهی و مواد غذایی که سرشار از ویتامین A, B, C E و آنتي ‏اکسيدان هستند بسیار موثر می باشد. و همچنین کاربرد درست وسايل آرايشي نیز بی تاثیر نیست. تا آنجا که می توانید غداهای طبیعی میل بفرماییدو از غذاهای آماده خودداری کنید. یک رژیم غذایی خوب می تواند نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت پوست ایفا کند. این رژیم غذایی شامل سبزیجاتی مانند کاهو، اسفناج و میوه هایی مانند پرتقال، سیب و پاپایا است. وجود چین و چروک و پیری پوست یکی دیگر از دغدغه های خانمها است. استفاده از کرم های ضد چروک حاوی آنتی اکسیدان هایی از قبیل ویتامین A است که به بهبود عملکرد سلول های اپی تلیال کمک کرده و آنها را بازسازی میکند. محصولاتی که حاوی آلفا هیدروکسی اسید هستند نیز باعث برداشتن سلولهای مرده از سطح پوست می شود و  پوست را تازه، جوان و شاداب می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *