مراقبت و سلامتی, مقالات

برای پاک کردن آرایش صورت صابون بهتر است یا شیر پاک کن؟

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail unnamed-24 برای پاک کردن آرایش صورت صابون بهتر است یا شیر پاک کن؟ مراقبت و سلامتی مقالات

برای پاک کردن آرایش صورت صابون بهتر است یا شیر پاک کن؟

اولین نکته ای که باید هنگام شستشوی صورت به آن توجه کنید، انتخاب شوینده مناسب است. شوینده صورت باید متناسب با نوع پوست انتخاب و مصرف شود تا بدون این که به چربی طبیعی پوست آسیب برساند، آلودگی و باقی مانده آرایش را از روی آن پاک کند.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail 240432478-300x134 برای پاک کردن آرایش صورت صابون بهتر است یا شیر پاک کن؟ مراقبت و سلامتی مقالات

استفاده از صابون ها به عنوان پاک کننده سطحی بسیار رایج است و بسیاری از ما صابون ها را به عنوان یکی از پاک کننده های مناسب می دانیم غافل از اینکه صابون پاک کننده چندان مناسبی نیست و دارای معایب فراوانی است که از آن میان می توان به چند مورد زیر اشاره نمود:

 

نیاز به آب

زدودن بیش از حد چرب از سطح پوست

ایجاد خشکی و کشیدگی در پوست

قلیایی نمودن پوست (این مسئله باعث جداسازی سلول های لایه های خارجی پوست از سلول های مجاور می شود.)

در هر حال از صابون ها و سایر دترژانت های معمولی برای شستشوی پوست استفاده نکنید. حتی آب معمولی نیز در اثر شستشوی بی رویه می تواند باعث خشکی پوست شود. بیش از ۱ تا ۲ بار در روز صورت خود را نشویید و حتماً بعد از شستشو از مرطوب کننده مناسب استفاده کنید.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail 1587327470666962-300x225 برای پاک کردن آرایش صورت صابون بهتر است یا شیر پاک کن؟ مراقبت و سلامتی مقالات

اولین نکته ای که باید هنگام شستشوی صورت به آن توجه کنید، انتخاب شوینده مناسب است. شوینده صورت باید متناسب با نوع پوست انتخاب و مصرف شود تا بدون این که به چربی طبیعی پوست آسیب برساند، آلودگی و باقی مانده آرایش را از روی آن پاک کند. به طور کلی می توان گفت که یک شوینده خوب نباید آن قدر ضعیف باشد که مجبور شوید چند بار صورت تان را بشویید و نباید آن قدر قوی باشد که خشکی پوست را به دنبال داشته باشد. البته نحوه شستشوی صحیح صورت تنها به انتخاب شوینده خلاصه نمی شود؛ شما باید نکات دیگری را نیز رعایت کنید که در ادامه به بیان آن ها خواهیم پرداخت:

دمای مناسب آب

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail ac-image-H21557130488R9-300x191 برای پاک کردن آرایش صورت صابون بهتر است یا شیر پاک کن؟ مراقبت و سلامتی مقالات

یکی از مهمترین نکات در شستشوی صورت، دمای آب است. دمای آب نباید خیلی گرم یا خیلی سرد باشد. برخی افراد بر این باورند که آب گرم منافذ پوست را باز تر و آب سرد، آن را بسته تر می کند؛ اما واقعیت چیز دیگری است. دمای آب نباید به حدی بالا باشد که چربی طبیعی صورت را پاک کند. بهترین دمای آب برای شستشوی صورت، ولرم است.

نحوه صحیح آبکشی صورت

یکی دیگر از نکاتی که همواره مورد غفلت قرار می گیرد، نحوه صحیح آبکشی صورت است. باقی ماندن مواد شوینده در سطح پوست به خصوص خط رویش مو می تواند موجب بروز حساسیت های پوستی شود. اگر می خواهید از انواع حساسیت های پوستی در امان باشید، حتما حین شستشوی صورت از پاک شدن کامل صورت از مواد شوینده اطمینان حاصل کنید.

نحوه صحیح خشک کردن صورت

پس از این که صورت خود را به خوبی شستشو دادید، برای گرفتن آب اضافی آن از حوله نرم استفاده کنید. پوست پس از شستشو حساس تر از شرایط عادی شده و حوله زبر می تواند به آن آسیب برساند. همچنین نباید حوله را به صورت خشن روی پوست بمالید؛ بهتر است برای این کار از ضربه های آهسته حوله کمک بگیرید.

استفاده از مرطوب کننده مناسب

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail unnamed-24-300x175 برای پاک کردن آرایش صورت صابون بهتر است یا شیر پاک کن؟ مراقبت و سلامتی مقالات

همه انواع پوست باید از مرطوب کننده مناسب استفاده کنند؛ به خصوص افراد دارای پوست خشک و حساس. البته افراد دارای پوست چرب نیز می بایست از کرم های مرطوب کننده فاقد چربی استفاده کنند. استفاده از کرم مرطوب کننده بعد از شستشوی صورت می تواند برای محافظت از پوست بسیار تاثیرگذار باشد.

شیرپاک کن (cleansing milk):

در طول فعالیت روزانه عوامل آلوده کننده مختلفی مثل دود و گردوغبار و همین طور مواد آرایشی و نیز ترشحات پوستی مثل چربی و املاح باعث آلودگی پوست می شوند. ازآنجایی که شستشوی دائمی با صابون هم سخت است و هم در موارد زیادی باعث خشکی پوست و ایجاد حساسیت می شود می توان از شیرپاک کن استفاده کرد. می توان گفت شیرپاک کن سازگارترین پاک کننده برای انواع پوست است و به ندرت ایجاد حساسیت یا خشکی می کند و ضمناً اثر پاک کنندگی بسیار خوبی دارد و بدون آنکه به پوست آسیب برساند موجب تمیزی و شفاف شدن پوست می شود. در پوست هایی که به همه پاک کننده ها حساس هستند شیرپاک کن، بهترین پاک کننده است.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail zsz8xyoegomu-300x214 برای پاک کردن آرایش صورت صابون بهتر است یا شیر پاک کن؟ مراقبت و سلامتی مقالات

وقتی از شیرپاک کن استفاده می کنیم نیازی به استفاده از صابون نیست. کافی است روزی دو تا سه بار یا حداقل شب قبل از خواب صورت را با شیرپاک کن کامل پاک کنند که معمولاً به کمک پنبه یا گاز استریل این کار انجام می شود و بعدازآن صورت را با آب می شویند. استفاده مرتب از شیرپاک کن باعث شفافیت و طراوت پوست شده و تا حدودی از ایجاد جوش و عفونت های پوستی نیز جلوگیری می کند. باید شیرپاک کن را به صورت دورانی روی صورت ماساژ داد و بعد با آب شست. شیر پاک اسنشیال ایکسی، شیرپاک کن روشن کننده بایوسکرین از این دست محصولات است.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail -کردن-آرایش-300x218 برای پاک کردن آرایش صورت صابون بهتر است یا شیر پاک کن؟ مراقبت و سلامتی مقالات

توصیه های پس از پاک کردن آرایش

فراموش نکنید بهتر است یک پاک کننده آرایش خوب تهیه کنید. این از آن مواردی است که خرج کردن پول بیشتر به نفع سلامت پوستتان خواهد بود. مارک های معروف تجاری لوازم آرایش به طور معمول پاک کننده های خوبی نیز به بازار عرضه می کنند.برای پاک کردن آرایش چشم، از مواد پاک کننده آرایش که ویژه چشم است، استفاده کنید. چشمان شما بسیار حساسند و نیاز به مراقبت بیشتری دارند.

آرایش صورت شما مانند کرم پودر و رژ لب براحتی به وسیله پاک کننده های آرایشی که پایه آبی دارند، از روی پوستتان پاک می شوند ولی آرایش چشم مثل سرمه، ریمل و خط چشم نیاز به مواد پاک کننده قوی تری دارند. این مواد پاک کننده باید پایه روغنی داشته باشند تا این مواد آرایشی سمج را از چشمان شما پاک کنند. برای پاک کردن آرایش چشمانتان، از حرکات ملایم تر دستتان روی پوست اطراف چشم استفاده کنید چون پوست این نواحی بسیار حساس است و امکان آسیب دیدن و چروک خوردن آن زیاد است.

منبع: بیوته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *