مراقبت و سلامتی, مقالات

انچه در مورد کرم مرطوب کننده وآبرسان باید دانست

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail cover-4 انچه در مورد کرم مرطوب کننده وآبرسان باید دانست مراقبت و سلامتی مقالات

کرم مرطوب‌کننده و آبرسان

استفاده از کرم مرطوب‌کننده قدمت زیادی دارد. قدیم برای جلوگیری از خشکی پوست از گلیسیرین، وازلین استفاده می‌کردند، بعدها کرم مرطوب‌کننده به بازار آمد که بسیار چرب بود و افراد بیشتر برای رهایی از خشکی پوست دست استفاده می‌کردند و برای صورت به خصوص پوست‌های چرب انتخاب مناسبی نبود. البته این تنها گزینه افراد برای مراقبت پوست بود.
شاید خیلی از شما خوانندگان مجله خانومی قوطی‌های آبی رنگ کرم‌‌های مرطوب‌کننده نیوآ را به خاطر داشته باشید، کرم مرطوب‌کننده نیوآ در بین انواع کرم مرطوب‌کننده آن زمان بهترین محصول مراقبت پوست بود که معمولاً نیز سوغات افراد از مکه بود. به مرور و بعد از جنگ و در دهه هفتاد کارخانه‌های تولید محصولات آرایشی و بهداشتی بیشتر شد و برندهای متنوعی به بازار آمد، یکی از برندهای معروف تولید کرم مرطوب‌کننده ببک بود که تبلیغات تلویزیونی آن در معرفی این برند به مردم نقش مهمی داشت. انواع برند کرم مرطوب‌کننده در دهه هفتاد ایران شامل: ساویز، عطراگین، ببک، سی‌گل، آردن و … بود.
به مرور شرکت‌های تولیدکننده محصولات آرایشی و بهداشتی بیشتر شد و کرم مرطوب‌کننده با برندهای متنوعی به بازار آمد و مانند کرم مرطوب‌کننده مای، دکتر ژیلا، عش، شون، سینره، هیدرودرم، نئودرم، آدرا.
امروزه تنوع کرم مرطوب‌کننده بالا است و افراد برای هر نوع پوست انواع کرم مرطوب‌کننده با رایحه، میزان چربی و …متفاوت می‌توانند انتخاب کنند.
برندها نیز بسته به نوع فرمولاسیون و موادی که در ساخت کرم مرطوب‌کننده به کار رفته است، مرطوب‌کننده‌ها را دسته‌بندی کرده‌اند: مرطوب‌کننده پوست خشک، مرطوب‌کننده پوست چرب، مرطوب کننده پوست نرمال و مرطوب‌کننده پوست حساس.
اما این روزها محصولات مراقبت پوست تنها شامل مرطوب‌کننده نمی‌شوند و برای حفظ رطوبت پوست محصولانت متنوعی در بازار است، از انواع لوسیون گرفته تا ماسک‌ها و مهم‌تر از همه کرم آبرسان. بسیاری از افراد تفاوتی بین انواع کرم آبرسان و مرطوب‌کننده نمی‌دانند و کرم آبرسان را نوعی مرطوب‎‌کننده به حساب می‌آوردند، در حالی که این دو کرم با وجود یک هدف مشترک با یکدیگر تفاوت دارند.
هدف استفاده از مرطوب‌کننده و آبرسان رطوبت‌رسانی به پوست و جلوگیری از خشک شدن پوست است اما این دو کرم در فرمولاسیون و نحوه عملکرد روی پوست برای رطوب‌رسانی با یکدیگر تفاوت دارند. معمولاً در روتین مراقبت پوست از هر دو نوع کرم مرطوب‌کننده و کرم آبرسان استفاده می‌شود. در ادامه تفاوت این دو نوع کرم را توضیح خواهیم داد.
تفاوت کرم مرطوب‌کننده و آبرسان
قبل از اینکه به تفاوت بین این دو کرم بپردازیم لازم است که تفاوت بین پوست‌ها را بدانیم. پوست‌ها به پنج دسته: پوست خشک، پوست چرب، پوست نرمال، پوست حساس و پوست مختلط تقسیم می‌شوند. اشاره کردیم که همۀ پوست‌ها نیاز به آبرسانی دارند و در روتین مراقبت پوست استفاده از آبرسان مهم ضروری است.
اما گاهی اوقات پوست‌ها دچار کم‌آبی می‌شوند که در این حالت استفاده از آبرسان و مرطوب‌کننده جنبه درمانی دارد. بسیاری از افراد دی‌هیدراته شدن پوست و یا کم‌آبی پوست را با پوست خشک اشتباه می‌گیرند. دی‌هیدراته یا کم‌آب شدن پوست در هر نوع پوستی ممکن است اتفاق بیفتد و مختص پوست خشک نیست.
ممکن است شما پوست چربی داشته باشید اما پوست شما کم‌آب باشد و در این حالت پوست کمی خشن و کدر می‌شود، دی‌هیدراته شدن پوست در اثر کم‌آبی بدن، استفاده از شوینده‌های خشن و تابش مسقیم آفتاب اتفاق بیفتد. در این حالت استفاده از آبرسان و نوشیدن آب به اندازه کافی برای سلامت پوست شما لازم و ضروری است.
برای جلوگیری از دی‌هیدراته شدن پوست از انواع کرم آبرسان بسته به نوع پوست باید در روتین روزانه مراقبت پوست قرار داد، قبل ازر آنکه پوست شادابی و طراوت خود را از دست بدهد. از قدیم گفته‌اند که پیشگیری بهتر از درمان است. کرم آبرسان محلول در آب نیستند، باعث بسته شدن منافذ پوست نمی‌شوند، فاقد الکل هستند و بنابراین پوست را تحریک و خشک نمی‌کنند.
کرم آبرسان باعث افزایش مقدار آب در سلول‌های پوستی می‌شوند. در فرمولاسیون کرم آبرسان مواد جاذب رطوبت مانند هیگروسکوپی به کار رفته است تا رطوبت را از محیط جذب کند، علاوه‌بر مواد جاذب رطوبت، مواد رطوبت‌ساز مانند گلیسیرین، عسل و اسید هیالورونیک  به کار رفته است. بنابراین با هر نوع پوستی که دارید، استفاده از کرم آبرسان بخش مهمی از فرآیند مراقبت پوست شما است.
برای شما سوالی که پیش می‌آید این است که کرم مرطوب‌کننده چیست؟ وقتی روزانه از کرم آبرسان استفاده می‌شود چه نیازی به استفاده از مرطوب‌کننده است، وقتی هر دو یک هدف مشترک یعنی تامین رطوبت پوست دارند؟
تفاوت اساسی کرم مرطوب‌کننده با کرم آبرسان در عملکرد آنها روی پوست است، هر دو کرم‌ها وظیفه تامین رطوبت را برعهده دارند اما کرم آبرسان آب سلول‌های پوستی را تامین می‌کند، در حالی که مرطوب‌کننده مانند سدی روی پوست مانع از دست رفتن رطوبت پوست می‌شوند.
در واقع انواع کرم مرطوب‌کننده برای مهر و موم کردن رطوبت پوست طراحی شده‌اند و انواع کرم آبرسان برای افزایش رطوبت پوست به کار می‌روند. در نتیجه برای مراقبت پوست به طور کامل باید هر دو این محصولات مورد استفاده قرار بگیرد.

البته افرادی که پوست چرب دارند معمولاً به دلیل چربی موجود در کرم‌های مرطوب‌کننده استفاده از این محصول را از روتین مراقبت روزانه خود حذف می‌کنند، اگر پوست شما بسیار چرب است و مرطوب‌کننده باعث تشدید این چربی و ایجاد آکنه می‌شود با مشورت پزشم مرطوب کننده خود را حذف و با تغییر دهید تا دچار دی‌هیدراته و کم‌آبی پوست نشوید.
اما افرادی که پوست خشک دارند به صورت طبیعی پوست آنها فاقد چربی و رطوبت کافی است بنابراین در کنار آبرسان باید حتماً از یک کرم مرطوب‌کننده مناسب برای جلوگیری از کم‌آبی پوست استفاده شود. دقت کنید که کرم مرطوب‌کننده برای پوست خشک فاقد الکل باشد تا خشکی پوست را تشدید نکند.
مواد تشکیل دهند آبرسان
تا به اینجا تفاوت کرم آبرسان و مرطوب‌کننده را متوجه شدید اما بهتر است کمی با ترکیبات این دو کرم مراقبت پوست آشنا شوید.
اشاره کردیم که در فرمولاسیون کرم آبرسان مواد جاذب رطوبت مانند گلیسیرین و اسید هیالورونیک به کار می‌رود و از این طریق رطوبت را از محیط اطراف جذب می‌کند. وظیفه کرم آبرسان سیراب کردن سلول‌های پوستی است بنابراین بعد از هر بار شستشوی صورت باید از کرم  آبرسان استفاده کرد که رطوبت از دست رفته پوست باز گردد.
بافت کرم آبرسان نسبت به کرم مرطوب‌کننده نرم‌تر است و سریع جذب پوست می‌شود و ظاهری براق روی پوست ایجاد نمی‎‌کند. کرم آبرسان یکی از محصولاتی که حتماً در سبد خرید محصولات مراقبت پوست شما باید وجود داشته باشد.
معرفی چند کرم آبرسان
کرم آبرسان با توجه به برند کشور سازنده کیفیت و قیمت متفاوتی دارد. خوشبختانه این روزها شرکت‌های تولیدکننده محصولات آرایشی و بهداشتی ایرانی علاوه‌بر تولید انواع کرم مرطوب‌کننده کرم آبرسان نیز برای مراقبت انواع پوست تولید و به بازار عرضه می‌کنند.
یکی از برندهایی که این روزها آبرسان آن طرفداران زیادی دارد، کامان است. کامان یک برند ایرانی تحت لیسانس کشور سوئیس است و چند وقتی است وارد ایران شده و توانسته رضایت درصد بالایی از مصرف‌کنندگان را به دست آورد. این برند تولید محصولات مراقبت پوست انواع کرم آبرسان و کرم مرطوب‌کننده برای پوست‌های مختلف را تولید کرده است.
مواد تشکیل دهنده کرم مرطوب‌کننده
اساس انواع کرم مرطوب‌کننده را مواد پایه روغنی تشکیل داده است. این مواد با خاصیت پوشانندگی مانع تبخیر و از دست رفتن رطوبت پوست می‌شوند. این مواد شامل: وازلین، روغن‌های طبیعی، روغن‌های گیاهی و … است. این مواد علاوه‌بر لایه محافظتی که روی پوست ایجاد می‌کنند که مانع از دست رفتن آب می‌شود، در کاهش خشکی و نرم و لطافت پوست نقش مهمی دارند.
افرادی که دارای پوست خشک هستند علاوه‌بر استفاده از کرم آبرسان قوی باید از مرطوب‌کننده نیز استفاده کنند.
معرفی چند مرطوب‌کننده
برندهای متنوع ایرانی و خارجی مرطوب‌کننده تولید و به بازار عرضه کرده‌اند. مرطوب‌کننده بسته به نوع پوست متفاوت است، افرادی که پوست چرب دارند باید از مرطوب‌کننده با چربی کم استفاده کنند و بر عکس پوست خشک مرطوب‌کننده چرب‌تر می‌پسندد. پوست‌های حساس نیز باید از مرطوب‌کننده فاقد مواد حساسیت‌زا استفاده کنند.
در هر خانه یک کرم مرطوب‌کننده وجود دارد و اعضای خانواده از آن استفاده می‌کنند. اما مرطوب‌کننده با توجه به جنس پوست متفاوت است و باید با توجه به نیاز پوستی افراد تهیه شود، مانند شامپو که با توجه به جنس موهای افراد متفاوت است.
خوشبختانه از روزهای دهه هفتاد و تنوع کم مرطوب‌کننده خبری نیست و انتخاب‌های زیادی برای خرید مرطوب‌کننده در بین برندهای ایرانی و خارجی وجود دارد.
گفتیم که یکی از برندهای محبوب کرم آبرسان کامان است، این برند که به صورت تخصصی در حوزه تولید محصولات مراقبت پوست فعالیت می‌کند، کرم مرطوب‌کننده نیز تولید و عرضه کرده است. کرم مرطوب‌کننده کامان قبل از آبرسان به بازار آمد و توانست اعتماد افراد را  برای خرید محصولات این برند به دست آورد. بنابراین کرم مرطوب‌کننده کامان در کنار کرم آبرسان آن می‌تواند یک انتخاب باکیفیت و مقرون به صرفه باشد.
از دیگر برندهای ایرانی که مرطوب‌کننده با کیفیت تولید می‌کنند می‌توان به سی‌گل، ننودرم، مای، شون و سینره اشاره کرد.
برندهای خارجی نیز کرم مرطوب‌کننده تولید می‌کنند که در کنار کیفیت عالی، قیمت بالایی نیز دارند و با توجه به حجم مصرف روزانه مرطوب‌کننده که علاوه‌بر صورت برای دست‌ها نیز استفاده می‌شود شاید مقرون به صرفه نباشد؛ به‌خصوص در این روزهای که شستشو و استفاده مداوم از الکل و ضدعفونی‌کننده‌هاد نیاز به استفاده از کرم مرطوب‌کننده را دو چندان کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *