مراقبت و سلامتی, مقالات

افتادگی پلک چگونه درمان می شود؟

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail 201112-omag-droopy-eye-600x411-1 افتادگی پلک چگونه درمان می شود؟ مراقبت و سلامتی مقالات

افتادگی پلک چگونه درمان می شود؟

درمان افتادگی پلک به شدت آن بستگی دارد که اگر این وضعیت نتیجه بالا رفتن سن یا به صورت مادرزادی باشد، ممکن است درمانی برای آن وجود نداشته باشد و پزشک به شما توضیح می دهد که نیاز به درمان خاصی ندارید چرا که وضعیت معمولا خطری برای سلامتی شما ندارد.

افتادگی پلک یکی از مشکلات زیبایی و بینایی قابل درمان در سطح جهان است.افتادگی پلک بالا تا زمانی که تماسی با مردمک چشم نداشته باشد و در میدان بینایی فرد اختلال ایجاد نکرده باشد نیاز به جراحی ندارد اما زمانی که افتادگی پلک شدید باشد و بخشی یا تمامی مردمک را بپوشاند نیاز به درمان و جراحی دارد.

مشکلات ناشی از افتادگی پلک در کودکان

افتادگی پلک به دو دلیل می تواند باعث تنبلی چشم شود:

ایجاد تاری دید

البته افتادگی پلک ممکن است انحراف چشم را مخفی کند و در این مورد نیز می تواند منجر به تنبلی چشم شود. نوع اکتسابی که شایع ترین نوع این بیماری است، به دلیل اختلال در ماهیچه بالا برنده پلک فوقانی رخ می دهد که ممکن است اثر افزایش سن، بروز اشکالی در اعصاب مربوط به این ماهیچه ها یا آسیب پلک در اثر تومورها، التهاب ها یا وارد شدن ضربه به پلک ایجاد شود.

افتادگی پلک چگونه درمان می شود؟

درمان افتادگی پلک به شدت آن بستگی دارد که اگر این وضعیت نتیجه بالا رفتن سن یا به صورت مادرزادی باشد، ممکن است درمانی برای آن وجود نداشته باشد و پزشک به شما توضیح می دهد که نیاز به درمان خاصی ندارید چرا که وضعیت معمولا خطری برای سلامتی شما ندارد.اما ممکن است برای کاهش آن تمایل به جراحی پلاستیک داشته باشید و اما در صورتی که پزشک تشخیص دهد این افتادگی پلک به دلیل یک بیماری خاص است، احتمالاً تحت درمان قرار بگیرید و این درمان میزان افتادگی پلک ها را کاهش می دهد و از بیشتر شدن آن جلوگیری می کند.حالا اگر افتادگی پلک مانع از بینایی شما شود نیاز به درمان صد در صد وجود دارد که در این شرایط پزشک ممکن است عمل جراحی را توصیه کند و عینک های مخصوصی هم وجود دارند که مانع از افتادن پلک می شوند و گزینه خوبی است و این روش درمان اغلب موقتی می باشد اما بسیار مفید است همچنین هنگامی که عمل جراحی توصیه نمی شود نیز می توان به جای آن از این عینک استفاده کرد.

چه زمانی به عمل ابدومینوپلاستی نیاز داریم؟ چه زمانی به عمل ابدومینوپلاستی نیاز داریم؟

 

جراحی:

پزشکتان ممکن است جراحی پتوز را توصیه کند که در این روش ماهیچه لواتور را سفت می کند و باعث می شود که پلک بالا برود و در وضعیت مورد نظر و اولیه خود قرار بگیرد و برای کودکان مبتلا به توصیه پزشکان گاهی اوقات عمل جراحی را توصیه می کنند تا از شروع تنبلی چشم پیشگیری شود .با این وجود خطرات مرتبط با جراحی از جمله خشکی چشم ، خراشیده شدن قرنیه نیز وجود دارد.

استفاده از یک پایه:

یک گزینه غیر جراحی دیگر وجود دارد که به قاب عینک معروف هستند و پلک را بالاتر نگه می دارد این پایه ها پلک ها را در محل خود نگاه می دارد و مانع از افتادگی پلک خواهد شد. این پایه ها به یک طرف قاب عینک متصل می شود اما در صورتی که روی فرم های فلزی نصب شوند بهترین کارآیی را دارند و اگر تمایل دارید می توانید از این پایه ها روی عینک خود استفاده کنید و با چشم پزشک و جراح پلاستیک در این باره مشورت نمایید.

پیشگیری از افتادگی پلک :

ورزش های چشمی به برطرف کردن پف چشم که میتواند باعث سنگینی پلک و فشار به عضلات پلک میشود کمک میکند.

رژیم غذایی مناسب و کم نمک و کم چربی که پف چشم را تشدید نکند

پرهیز از قرارگرفتن زیر نور مستقیم آفتاب

استفاده مداوم از کرم ضدآفتاب و عینک آفتابی و کلاه لبه دار

کاهش نورهای مصنوعی ، کمتر استفاده کردن از موبایل و لپ تاپ خصوصا در شب و پرهیز از مطالعه در نور کم.

مراقبت از چشم یک امر ضروری است. با پیشگیری ، محافظت و رسیدگی به چشم هایتان آنهارا از گزند بیماری ها در امان بدارید.

منبع: ساعد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *