مراقبت و سلامتی, مقالات

اصول مراقبت از گوش تازه سوراخ شده

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail 219801_258 اصول مراقبت از گوش تازه سوراخ شده مراقبت و سلامتی مقالات

اصول مراقبت از گوش تازه سوراخ شده

سوراخ کردن گوش نیاز به مراقبت پس از انجام دادن دارد تا از عفونت کردن آن جلوگیری شود و همچنین عوارضی هم دارد که باید بدانید. باید زیورالات مناسب را انتخاب کنید که گوش شما دچار مشکل نشود.

مراقبت از گوش تازه سوراخ شده برای بهبود سریع آن واجب است تا از هرگونه آلودگی و عفونت یا بسته شدن گوش ها جلوگیری شود. در طول این مدت باید با ملایمت از گوشهایتان مراقبت کنید و از دستکاری بی مورد آنها خودداری کنید تا بزودی بتوانید هر گوشواره ای که می خواهید را استفاده کرده و از مدل جدید خود لذت ببرید. اصول کلی مراقبت از گوش تازه سوراخ شده قبل از دست زدن به گوش، دست های خود را با صابون ضد باکتری شستشو دهید.

مقدار کمی کف صابون را بین انگشتان دست خود گرفته و بر روی سوراخ گوش خود بمالید. برای پاک کردن صابون نیز گوش خود را با یک پارچه تمیز و مرطوب پاک کنید. از یک محلول نمکی به عنوان جایگزینی برای آب و صابون برای تمیز کردن گوش استفاده کنید. برای مراقبت از گوش تازه سوراخ شده می توانید از داروخانه یک محلول نمکی پاک کننده تهیه کنید و سوراخ های گوش خود را با این محلول شستشو دهید. برای استفاده از این محلول، یک گوش پاک کن را به این محلول آغشته کرده و هر دو طرف گوش خود را با آن تمیز کنید.

به مدت دو تا سه روز پس از سوراخ کردن گوش، روزانه دو بار از الکل یا پماد آنتی بیوتیکی استفاده کنید. ضدعفونی کردن گوش پس از سوراخ کردن آن، احتمال عفونت را کاهش و سرعت بهبودی را افزایش می دهد. با استفاده از یک چوب پنبه یا گوش پاک کن یا مقداری پنبه که آغشته به الکل یا آنتی بیوتیک است گوش خود را ضد عفونی کنید. اما این کار را پس از چند روز متوقف کنید، زیرا طولانی شدن این عمل می تواند حساسیت گوش را از بین برده و باعث شود که بهبودی آن سخت تر شود. گوش خود را اندکی خیس یا مرطوب کرده و گوشواره خود را به آرامی بچرخانید. از پشت، گوشواره ها را گرفته و آنها را بچرخانید. این باعث می شود که سوراخ های گوش بسته نشوند و خیلی زود بهبود یابند. اما این کار را هنگامی که گوش ها خشک هستند نباید انجام دهید زیرا ممکن است باعث خونریزی شده و دیرتر بهبود یابند.

پیشگیری از آسیب و عفونت گوش

گوشواره های مخصوص و سبکی که برای مراقبت از گوش تازه سوراخ شده استفاده می شود را حداقل برای چهار هفته در گوش خود بگذارید. هنگامی که شما برای اولین بار گوش خود را سوراخ کنید، تکنسین این گوشواره ها را در گوش شما می کند. این گوشواره ها از مواد ضد حساسیتی ساخته شده است که از گوش شما محافظت می کند. آنها را حداقل به مدت چهار هفته در نیاورید تا سوراخ های گوش شما بسته نشوند و بهبود یابند. گوشواره های ضد آلرژی از جنس فولاد ضد زنگ، تیتانیوم، نایوبیوم، یا طلای چهارده تا هجده عیار هستند

همیشه قبل از دست زدن به گوش خود، دستهایتان را بشویید.

دستکاری غیر ضروری سوراخ های گوش می تواند منجر به عفونت شود. پس در حالت کلی از دست زدن به آنها اجتناب کنید مگر اینکه نیاز به تمیز کردن و یا بررسی آنها داشته باشید و هر وقت نیاز به لمس آنها داشتید، ابتدا دست های خود را با آب و صابون بشویید. برای مراقبت از گوش تازه سوراخ شده ، از شنا کردن اجتناب کنید.شنا در استخر می تواند موجب انتقال باکتری ها به سوراخ های گوش شما شود و باعث عفونت شود. پس اگر گوش های خود را تازه سوراخ کرده اید از شنا کردن در استخر، رودخانه ها، دریاچه ها و … اجتناب کنید. اگر در حمام از وان استفاده می کنید، به اندازه ای بدن خود را داخل آب نکنید که گوش هایتان خیس شوند. مراقب لباسهایی که ممکن است به گوشواره شما گیر کند باشید. کشش یا اصطکاک می تواند باعث تحریک و کاهش سرعت بهبود گوش ها شود. از پوشیدن کلاه هایی که گوش شما را می پوشاند اجتناب کرده و در هنگام لباس پوشیدن مراقب باشید تا گوشواره هایتان به لباس گیر نکند. اگر روسری می پوشید، پارچه ای را انتخاب کنید که به گوش گیر نکند. سعی کنید روسری بسیار لطیفی را به سر کنید و آن را به طور مرتب بشویید. اگر متوجه علائم عفونت شدید به پزشک مراجعه کنید. اگر گوش شما تا یک هفته یا بیشتر بعد از اینکه سوراخ شدند درد داشته باشند، ممکن است آلوده شده باشند. اگر متوجه ترشحات تیره یا خونریزی در آن ناحیه شدید، این مورد را با پزشک خود در میان بگذارید تا بررسی شود. پوست عفونت کرده در اطراف سوراخ های گوش به رنگ قرمز یا صورتی خواهد بود. درمان عفونت های جدی ممکن است نیاز به تخلیه و مصرف آنتی بیوتیک خوراکی داشته باشد.

نکاتی برای مراقبت از گوش تازه سوراخ شده

اگر خوابیدن به پهلو باعث درد گوش شما نشود موردی ندارد؛ اما اگر گوشتان در این وضعیت درد می گیرد بهتر است تا بهبودی کامل گوش به پهلو نخوابید. درد گوش پس از سوراخ کردن آن، احتمالا حدود یک ساعت طول می کشد. قرمزی و اندکی تورم نیز طبیعی است و در اغلب موارد به خودی خود رفع می شود. اگر موهای بلندی دارید بهتر است در موقع سوراخ کردن گوش و در طول دوره نقاهت آنها را از پشت ببندید تا به گوشتان گیر نکند و به سوراخ های گوش آسیبی نرساند. در طول دوره نقاهت باید ۲ تا ۴ بار در روز برای مدتی در حدود ۶ – ۹ هفته تمیز کردن گوش را انجام دهید. اگر گوشواره های اولیه را خیلی زود در بیاورید احتمال بسته شدن سوراخ گوش و عفونت آن وجود دارد، در نتیجه سعی کنید که تا مدتی آنها را از گوش خارج نکنید. بهتر است پس از در آوردن گوشواره های ابتدایی و در هنگام خرید گوشواره تازه، گوشواره ای خریداری کنید که کوچک و سبک باشد زیرا گوش شما هنوز حساس است و استفاده از گوشواره سنگین می تواند به آن آسیب برساند.

راهنماي انتخاب گوشواره مناسب

ما اكثرا فكر مي كنيم در انتخاب جواهر، فقط مدل آن مهم است و چيزي را كه در نگاه اول خوشمان بيايد مي خريم و مي پوشيم؛ غافل از اينكه يك انتخاب غلط مي تواند چهره و ظاهر ما را نامتناسب نشان دهد. در مورد گوشواره هم شكل و تركيب صورت، اندازه گردن و وجود چين هاي روي گردن كه بر اثر سن يا افزايش وزن وجود دارد بسيار مهم است.برخي نكات مهم براي انتخاب گوشواره مناسب از اين قرار است:

 

اگر صورتي كشيده داريد، مي توانيد از گوشواره هاي چلچراغي و حلقه هاي بزرگي كه آويز دارند استفاده كنيد همچنين گوشواره هاي دكمه اي يا ميخي را نيز مي توانيد بپوشيد.

گوشواره هاي گرد و آويز صورت را چاق تر و چين هاي روي گردن را بيشتر نشان مي دهند؛ پس اگر صورتي گرد و چاق داريد، از مدل هاي بزرگ و گرد بپرهيزيد.

اگر صورتي گرد با چين ها و غبغب آويزان داريد، از مدل هاي گوشواره دكمه اي يا حلقه اي كوچك دوري كنيد.

اگر گردن كوتاهي داريد، از مدل گوشواره هاي آويز بلند هرگز انتخاب نكند؛ چون گردن شما را كوتاه تر نشان مي دهد.

گوشواره هاي حلقه اي ساده به اندازه متوسط، براي هر شخص مناسب است.

اگر مي خواهيد در موقعيتي جدي و تخصصي باشيد، هرگز گوشواره هاي بزرگ و شلوغ را به گوشتان آويزان نكنيد. بهتر است به جاي گوشواره، از گردن بند، دست بند يا سنجاق سينه استفاده كنيد.

مراقبت بعد از سوراخ کردن گوش در نوزادان

روزی چند بار گوش نوزاد را چک کنید تا در صورت بروز عفونت آن را درمان کنید.

اگر وضعیت گوش نوزادتان نگران کننده است حتما به پزشک مراجعه کنید تا نوزاد را از نظر سلامت گوش معاینه کند.

در زمان حمام کردن نوزاد حتما گوش آن را با یک پوشش پلاستیک بپوشانید تا در معرض رطوبت نباشد.

از جنس طلا فقط برای گوشواره استفاده کنید و یا روکش آن طلا باشد زیرا هر گوشواره دیگری سبب عفونت گوش نوزادتان می شود البته بهتر است، بزرگ تر هم این توصیه را رعایت کنند تا تورم و درد ناشی از سوراخ کردن گوش سریع بهبود یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *