مراقبت و سلامتی, مقالات

از کجا بفهمیم لوازم آرایش فاسد شده‌اند؟

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail 423927_659-1 از کجا بفهمیم لوازم آرایش فاسد شده‌اند؟ مراقبت و سلامتی مقالات

از کجا بفهمیم لوازم آرایش فاسد شده‌اند؟

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail -لوازم-آرایش-300x240 از کجا بفهمیم لوازم آرایش فاسد شده‌اند؟ مراقبت و سلامتی مقالات

معمولا خانم‌ها در دور انداختن لوازم آرایشی حسابی تنبل هستند و حتي گاهي خساست به خرج مي‌دهند، اما باید بدانید که لوازم آرایشی هم مثل مواد غذایی تاریخ انقضا دارند و مصرف آنها بعد از تاريخ معين شده عوارضی ایجاد می‌کند كه گاه خطرناک‌تر از مواد غذایی است.

معمولا خانم ها در دور انداختن لوازم آرایشی حسابی تنبل هستند و حتي گاهي خساست به خرج مي دهند، اما باید بدانید که لوازم آرایشی هم مثل مواد غذایی تاریخ انقضا دارند و مصرف آنها بعد از تاريخ معين شده عوارضی ایجاد می کند كه گاه خطرناک تر از مواد غذایی است. همانطور که سطل ماست تاریخ مصرف گذشته را فورا دور می اندازید، لازم است هرچند ماه یک بار سراغ لوازم آرایشی تان هم بروید و کهنه ها را دور بیندازید؛ یادتان باشد زیبایی تاریخ ندارد ولی محصولاتی که به سلامت و زیبایی شما کمک می کنند تاریخ مصرف دارند.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail -مواد-تشکیل-دهنده-لوازم-آرایشی-تک-به-تک-300x259 از کجا بفهمیم لوازم آرایش فاسد شده‌اند؟ مراقبت و سلامتی مقالات

تاريخ مصرف را فراموش نكنيد

لوازم آرایشی، عطرها و کرم های پوستی که تاریخ مصرف شان سپری شده باشد و همچنان استفاده شوند، احتمال بروز التهاب و عفونت را در شما افزایش می دهند. محققان علت بروز این مشکل را وجود هوا و باکتری در این محصولات می دانند. لوازم آرایشی که استفاده چندمنظوره دارند مثل فرچه هایی که رژلب یا سایه را روی پوست پخش می کنند، می توانند اثرات این پدیده را تشدید کنند چون میکروب ها را بین پوست لب و چشم ها منتقل و ایجاد آلرژی و حساسیت را تشدید می کنند. جالب است بدانید ۶۰ درصد بانوانی که دچار آلرژی و حساسیت شده بودند لوازم آرایشی خود را به دوستان شان قرض داده بودند.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail -مواد-تشکیل-دهنده-لوازم-آرایشی-تک-به-تک-300x259 از کجا بفهمیم لوازم آرایش فاسد شده‌اند؟ مراقبت و سلامتی مقالات

طول عمر محصولات آرایشی تقریبا چقدر است؟

ژل دوش و شامپو: 2 تا 3 سال.

لوسیون بدن: 9 تا 12 ماه.

کرم صورت: کاسه ای 9 ماه، بطری های پمپی یا تیوپی 12 ماه.

لاک ناخن: 1 تا 2 سال.

ریمل مژه و ابرو: 3 ماه.

پوشاننده سیاهی دور چشم: 3 تا 6 ماه.

کرم روز، شب: 6 تا 9 ماه.

پاک کننده آرایش چشم، صورت: 6 تا 9 ماه.

اسکراب و لایه بردارها: 6 تا 9 ماه.

ماسک مرطوب کننده، پاک کننده: 6 تا 9 ماه.

کرم ضدقرمزی: 8 ماه.

کرم پودر: 9 ماه.

لوسیون بدن: 12 ماه.

رژگونه: 2 تا 3 سال.

سایه چشم: 2 تا 3 سال.

پنکک: 2 تا 3 سال.

مداد چشم: 2 سال.

مداد ابرو: 2 سال.

رژ و مداد لب: 2 سال.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail 11886133_909-300x169 از کجا بفهمیم لوازم آرایش فاسد شده‌اند؟ مراقبت و سلامتی مقالات

متخصصان در رابطه با کرم های ضدآفتاب توصیه می کنند بعد از پایان فصل گرم سال، آن را دور بیندازید زیرا معمولا در زمستان افراد به ندرت از کرم ضدآفتاب استفاده می کنند و ترکیبات موثر کرم در پیشگیری از آسیب رسانی اشعه های ماورای بنفش خورشید به پوست تا سال بعد موثر باقی نمی مانند. پس کرم ضدآفتاب را باید سالانه تعویض کرد.

از کجا بفهمیم لوازم آرایش فاسد شده اند یا سالم مانده اند؟

شناخت نشانه های فساد در مورد برخی مواد آرایشی ضروری است، اما در برخی دیگر حتی استفاده از محصول بعد از فرا رسیدن تاریخ انقضا هم مشکل ساز نمی شود. مثلا عطرها هر چند تاریخشان بگذرد برای سلامت مضر نخواهند بود. رنگ عطری که فاسد شده و از زمان مصرف آن گذشته، معمولا تیره است و بوی اولیه خود را ندارد. در نتیجه فرد مصرف کننده خواه ناخواه آن را کنار می گذارد، اما بوی بیشتر محصولات آرایشی مثل رژ لب، کرم پودر و… معمولا پس از مدتی تغییر می کند و بوی روغن اشباع شده دارند. محصولات پودری نیز خشک می شوند و بافتشان تغییر می کند.

برخی محصولات به ویژه ریمل و خط چشم هم بوی نامطبوعی می گیرند یا خشک می شوند. در مورد محصولاتی که با چشم در ارتباط اند باید به محدوده زمان مصرف توجه زیادی داشت. در عین حال شرایط نگهداری را رعایت کرد و محصول را دور از گرما و نور آفتاب نگه داشت، زیرا این مواد با چشم در ارتباط هستند و به سادگی سبب عفونت می شوند. اگر بافت، رنگ و بوی محصول آرایشی تان تغییر کرده، بدون شک آن را دور بیندازید. در غیر این صورت باکتری های موجود در این محصولات می تواند زمینه ساز بروز آکنه یا جوش های چرکی و حساسیت باشد.

تغییر رنگ

اینکه محصولات آرایشی در طول مدت استفاده، کمی دچار تغییر رنگ می شوند، مسئله بسیار طبیعی ای است و کمی زردتر شدن ماده آرایشی به دلیل قرارگیری در معرض نور خورشید و روشنایی، دور از انتظار نیست. ما اینجا درباره تغییرات رنگ فاحش و دور از انتظار صحبت می کنیم، مثلا اینکه پودر آرایشی شما به تدریج رنگ قهوه ای – شکلاتی به خود بگیرد یا یک تغییر رنگ غیر طبیعی که فقط با کمی دقت، متوجه آن خواهید شد.

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail 258565_575-300x200 از کجا بفهمیم لوازم آرایش فاسد شده‌اند؟ مراقبت و سلامتی مقالات

بهتر است لوازم آرایشتان را در جعبه خود نگهداری کنید (جعبه بسته بندی آنها را دور نیندازید). این جعبه ها، کاملا ورود نور و رطوبت را غیر ممکن می کنند و نکته دیگر اینکه رنگ اولیه محصول را کاملا به خاطر بسپارید تا تغییر آن را تشخیص دهید.

بو و رایحه

درباره بو و رایحه ای که محصولات آرایشی دارند، باید همان نکته قبل را در نظر بگیرید، اول اینکه این بو را به خاطر بسپارید و دوم اینکه هر گونه تغییر نامطبوع را جدی بگیرید و بررسی کنید. اغلب مواد آرایشی دارای رایحه و عطری مطبوع هستند که به مرور، ممکن است کم و کمتر شود، اما اگر بدبو و اذیت کننده شد، بدانید که فاسد شده است.

انسجام و شکل ماده

همه شما شکل طبیعی کرم های مختلف آرایشی و بهداشتی، ضدآفتاب ها و مواد و پودرهای آرایشی را می شناسید. تغییرات انسجام این مواد نیز می تواند از نشانه های فاسد شدنشان باشد. مثلا سفت و خشک شدن ماده، چسبنده شدن آن، جدا شدن روغن و آب از بافت اصلی، شل و رقیق شدن آن، نشانه های اصلی این فاسد شدن ها و تغییر شیمیایی در مواد آنهاست.

منبع : ساعد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *