مراقبت و سلامتی, مقالات

آموزش رنگ کردن مو در منزل برای مبتدیان

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail ir.asystem.amozshtarkibrangmoo_512x512 آموزش رنگ کردن مو در منزل برای مبتدیان مراقبت و سلامتی مقالات

نکات حرفه ای رنگ کردن مو در منزل برای مبتدیان

رنگ کردن مو

آکاآپ: دوست دارید موهای‌تان را خودتان رنگ کنید اما نمی‌‌دانید چگونه باید رنگ مورد نظرتان را از میان انبوه نام‌ها و نشانه‌های مختلف ‌انتخاب کنید؛ یا اصلا در مورد ترکیب یا عملیات‌های مختلفی که با رنگ موها انجام می‌دهند، اطلاعی ندارید؛ نمی‌دانید که اگر جایی موهای‌تان تن قرمزی یا زردی نامطلوبی به خود گرفت باید چه کنید؛ اگر هم از آرایشگری راهنمایی بخواهید چنان از واژگان تخصصی استفاده می‌کند که گیج می‌شوید و اصلا متوجه صحبت‌های او نمی‌شوید؛در ابن مقاله از مجموعه مقالات خانه داری آکا, ما تصیم داریم علاوه به اینکه شما را با این اصول اولیه رنگ کردن مو در خانه آشنا کنیم همچنین شما را با نکاتی مهم و کلیدی رنگ گذاشتن مو آشنا میکنیم ، احتمالا دانستن نکاتی برای رنگ کردن بهتر موها می تواند برای تان جالب باشد. رعایت این نکات سبب خواهد شد که رنگ موی شما ماندگارتر گردد. پس برای مطالعه این مقاله کاربردی در ادامه مطلب با آکا همراه باشید.

شناخت رنگ:

اولین قدم و مهمترین قدم در اموزش رنگ مو , شناخت انواع رنگها اعم از رنگهای اصلی و فرعی است که در واقع پایه و اساس رنگ آمیزی موها به شمار میرود با ترکیب رنگهای اصلی به رنگهای ثانویه میرسیم و با ترکیب رنگهای ثانویه به یک دنیا رنگ جدید دست پیدا میکنیم که با افزایش و کاهش هر کدام از رنگ های گروه اصلی یک رنگ جدید حاصل خواهد شد و این چیزی نیست که اهمیت کمی در دنیای آرایشگری مو داشته باشد و شما برای شناخت رنگ مو و درک بهتر این موضوع میتوانید از رنگهای گواش کمک بگیرید و حالات مختلف را امتحان نمایید.

رنگ روی کاتالوگ چقدر واقعی است؟

توجه داشته باشید که هنگام انتخاب رنگ مو پایه موی خود فرد نیز بسیار مهم است. رنگ‌هایی که روی کاتالوگ‌ها می‌بینید همه روی موهای دکلره شده امتحان شده است حتی مشکی پر کلاغی. بنابراین یک فرد ایرانی با پایه رنگ تیره هرگز توقع نداشته باشد که رنگ انتخابی روی موهایش دقیقا همان سایه را ایجاد کند. اگر دقیقا همان رنگ و سایه را می‌خواهید موها نیاز به دکلره یا رنگ مو آن هم در چند مرحله دارد.

موهای اروپایی‌ها به علت اینکه پایه روشن دارند تقریبا از پایه پنج به بالا رنگ مو همان سایه را ایجاد می‌کند. اگر دقت کرده باشید در خانم‌هایی که موهای سفید بیشتری دارند رفله رنگ انتخابی بسیار نزدیک‌تر به رنگ کاتالوگ مو خواهد بود نسبت به خانمی که رنگ موی مشکی یا قهوه‌ای سیر دارد.

برای رنگ کردن مو ابتدا قیچی به دست شوید

برای اینکه نتیجه بهتری از رنگ نمودن موهایتان در خانه بگیرید ، قبل از رنگ کردن نوک موهایتان که دچار موخوره شده است را کوتاه کنید . همچنین بهتر است قبل از رنگ کردن قسمت های خشک و آسیب دیده موهایتان را کوتاه کنید زیرا موی خشک و شکننده نمی تواند به خوبی رنگ را در خود نگه دارد و پس از مدت کوتاهی رنگش از بین می رود و موها بدرنگ خواهد شد.

درجه بندی ها را برای رنگ کردن مو بشناسید

رنگ ها از درجه 1 تا 10 در بازار وجود دارند . رنگ درجه یک موها را تیره تر و رنگ درجه 10 موها را روشن تر می کند. درجات رنگ مو را می توان به صورت زیر نشان داد:

1- سیاه، 2- قهوه ای خیلی تیره، 3- قهوه ای تیره، 4- قهوه ای، 5- قهوه ای متوسط، 6-قهوه ای روشن، 7- بلوند تیره، 8- بلوند متوسط، 9- بلوند روشن، 10 – بلوند پلاتینی روشن. در برخی از کاتالوگ ها رنگ موی درجه 11و 12 هم وجود دارد که می توان این رنگ ها را با رنگ های اصلی ترکیب نمود تاموها روشن تر شود. شماره های بعد از ممیز مثلا 1/2و1/1و1/3 نشان دهنده ترکیب رنگ اصلی با رنگ های فرعی هستند.

زیباتر شدن رنگ مو

خنثی کننده های رنگ موی خود را بشناسید

رنگ کردن موها برایتان راحت تر می شود اگر شما چرخه رنگ را بشناسید. باید بدانید که موهای شما ترکیبی از 3 رنگ اصلی قرمز ، آبی و زرد است. رنگ های ثانویه مانند نارنجی، سبز و بنفش از ترکیب رنگ های اصلی به دست می آیند.

تعیین رنگدانه زیرین مو از عناصر و عوامل اصلی رنگ کردن مواست. رنگی که شما بر روی موهایتان می گذارید ممکن است به علت رنگدانه زیرین موهایتان رنگی که می خواهید در نیاید. برای هر رنگ یک رنگ مخالف وجود دارد؛

مثلا در صورتی که رنگ موی شما نارنجی باشد گذاشتن رنگ سبز روی موهایتان ، موی شما را قهوه ای می کند یا اگر موی حالتی از رنگ زرد به خود گرفته ، گذاشتن رنگ بنفش بر روی مو سبب از بین رفتن تون زرد مو می شود. بنابراین بهتر است خنثی کننده های رنگ موی خود را بشناسید.

رنگ کردن موهای سفید

برخی از موهای سفید مانند موهای ریز، کلفت و… اطراف شقیقه در مقایسه با دیگر موهای سفید در برابر رنگ مو مقاوم هستند و یا خیلی سریع رنگ خود را از دست می دهند.

برای موهایی که بسیار سفید شده اند ، ابتدا اکسیدان با Vol 20 یا 30 را روی موی سفیدتان قرار دهید و اجازه دهید تا 5-7 دقیقهبماند وسپس موها را آبکشی کنید. این کار را از جایی که سفیدترین موها را دارد آغاز کنید و سپس موها را بشویید و کامل خشک کنید .

سپس رنگ یک درجه تیره تر از رنگ مورد نظرتان را روی موها قرار دهید زیرا رنگ به دلیل وجود نداشتن رنگدانه در تار مو ها روشن تر به نظر می رسد. موهای سفید قدرت جذب بیشتری دارند پس باید زمان گذاشتن رنگ روی مو 45 دقیقه باشد.

موهای سفید سر

با رنگ کردن مو به موهای خشک هم جان دهید

گذاشتن رنگ بر روی موها سبب خشکی و شکنندگی و ریزش مو خواهد شد . رنگ کردن موها وضعیت طبیعی مو را دچار تغییر می کند و رطوبت موها را ازبین می برد . برای اینکه بخواهیم رطوبت کافی را به موهای خشک بازگردانیم باید از اسیدهای چرب طبیعی مانند روغن زعفران استفاده کنیم .

برای این کار در کف دستتان چند قطره روغن زعفران بریزید و روی موهای خشک خود آرام بمالید. این کار اگر متداوم انجام شود رطوبت از دست رفته را به موهای شما بر می گرداند اما موهای شما را چرب نمی کند.

برای شست وشو موهایتان از شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده استفاده کنید .موهای رنگ شده خود را قبل از ورود به استخر، با آب بدون کلر بشویید.زمانی که موهایتان خیس است آنها را شانه نزنید . موهایتان را با سشوار خشک نکنید زیرا رطوبت آن از بین می رود.

نحوه رنگ کردن مو

اکسیدان‌ها چه تفاوتی با هم دارند؟

اکسیدان که به عنوان تسریع‌کننده فعالیت شیمیایی در رنگ مو به‌کار می‌رود، باتوجه به نتایج مورد دلخواه شما و همچنین با تمایلات سازندگان رنگ‌ها تعیین می‌شود.

اکسیدان1 (6٪):  رنگ را فقط به طور جزئی باز می‌کند و برای پایه مو از يك تا 4 است

اکسیدان 2 (9٪):  قدرت بازکنندگی و روشن‌کنندگی بالا روی موهای سفید را دارد و برای پایه مو از 5 تا 10است

اکسیدان 3 (12٪):  قدرت روشن‌کنندگی بالا با کمترین میزان رنگ را دارد و مخصوص دکلره است ولی در رنگ‌های بالا یعنی پایه 9 و 10 هم می‌توانیم استفاده کنیم(البته در رنگ مو چندان استفاده‌ای ندارد).

چرخه رنگ را یاد بگیرید

یکی از عناصر و عوامل مهم رنگ کردن مو تعیین رنگدانه زیرین موی شماست. وقتی که شما رنگی را انتخاب می‌کنید و روی موهای‌تان می‌گذارید امکان دارد به خاطر رنگدانه زیرین در موی شما، همان رنگ دلخواه به‌دست نیاید.

راهنمای جامع شناخت رنگ مو

اگر شما نگاهی به چرخه در رنگ بیندازید یک رنگ مخالف برای هر رنگ وجود دارد؛ اگر رنگ تن نارنجی داشت برای خنثی کردن تن نارنجی از رنگی استفاده می‌کنیم که در آن تن آبی وجود داشته باشد مثل مشکی یا خاکستری

مقدار اکسیدان در رنگ مو

هنگام رنگ کردن مو مراقب لکه های رنگ باشید

برای رنگ نمودن موهایتان :

ابتدا اطراف صورت ، اطراف گوش، گردن، پیشانی و… را کرم مرطوب کننده بزنید تا پوست شما رنگ نگیرد .

سپس با حوله ای، اطراف گردن تان را بپوشانید، زیرا رنگ باعث التهاب پوست گردن می شود.

لباس خود را با یک لباس کهنه تعویض کنید زیرا ریختن رنگ بر روی لباس سبب از بین رفتن لباستان می شود.

قبل از رنگ کردن موهایتان حتما دستکش دست تان کنید.

اگر هم پوست تان در حین رنگ نمودن مو لک شد نگران نباشید و با الکل طبی رنگ را از بین ببرید.

توصیه های رنگ کردن مو

در چه ظرفی رنگ ها را مخلوط کنید؟

در یک ظرف غیرفلزی مقدار لازم از رنگ مورد نظرتان را بریزید و به آن اکسیدان اضافه کرده و با قلم رنگ با هم مخلوط کنید تا ترکیبی یکنواخت به دست آید.

برای رنگ کردن مو از کجای سر شروع کنید؟

اگر موهای تان را تا بحال رنگ نکرده اید و موهای طبیعی و رنگ نشده دارید ، دقت کنید که باید به گونه ای موها را رنگ کنید تا روی هر تار مو رنگ کافی وجود داشته باشد. برای رنگ کردن موها ابتدا از قسمت های انتهایی و طولی این کار را شروع کنید طوری که رنگ مو با ریشه مو 5/2 سانتی متر فاصله داشته باشد یعنی ریشه موها را رنگ نکنید ، 10 دقیقه صبر کنید و سپس رنگ را به ریشه مو بزنید .

برای اینکه موها رنگ بگیرند اگر موهایتان نازک است رنگ مو باید 30 دقیقه واگر موهای ضخیم دارید رنگ مو باید 40 دقیقه روی آن باشد. پیش از این هم در بخش آرایش و زیبایی دنیای مد نمناک گفته بودیم که رنگ کردن مو را از پشت سر شروع کرده و به طرف جلوی سر ادامه دهید. برای رنگ کردن موهای خاکستری و سفید بهتر است رنگ را از جایی که موی خاکستری یا روشن بیشتر است مانند جلوی سر شروع کنید .

رنگ کردن مو حرفه ای

آبکشی را جدی بگیرید

برای جلوگیری از ریزش مو پس از رنگ کردن موها ، موهایتان را با آب سرد یا آب ولرم آبکشی کنید.

رنگ کردن ابروها و مژه ها حساسیت زا است

رنگ کردن ابرو با رنگ مو به این علت که رنگ مو مواد شیمیایی بسیاری در خود دارد، می تواند باعث حساسیت شدید شود.

برای رنگ گرفتن موی زبر چه کار کنیم؟

اگر موهایتان بسیار زبر و در برابر رنگ مقاوم است ، قبل از رنگ کردن موهایتان را نرم کنید زیرا لایه های کوتیکول با نرم کردن، رنگ را بهتر جذب می کنند.

رنگ نگرفتن مو

موهای تان را بدون تست رنگ نکنید و به رنگ های روی جعبه زیاد اعتماد نکنید

اگر تا به حال از رنگ مو استفاده نکرده اید و یا مارک خاصی از رنگ مو را انتخاب کرده اید، قبل از رنگ کردن موهای خود قسمت از رنگ را برای اینکه بفهمید به آن حساسیت دارید یا نه ، روی گردن یا کنار گوش بگذارید .

اگر با علائمی مانند قرمزی، تورم، التهاب و… رو برو شدید و روی پوست تان احساس ناراحتی نمودید به این رنگ مو حساسیت دارید و باید به سرعت رنگ را بشویید.برای انتخاب رنگ مورد نظرتان به رنگ روی جعبه اطمینان نکنید و از آرایشگرتان بخواهید تا یک رنگ مناسب هماهنگ با پوستتان برای شما انتخاب کند .

هنگام رنگ کردن مو این اشتباهات را مرتکب نشوید

قبل از اینکه موهای خود را رنگ کنید باید موهایتان تمیز و عاری از هر گونه چربی یا کثیفی باشد تا بهتر رنگ بگیرد پس چند ساعت قبل از رنگ کردن مو ، موهایتان را با شامپو بشویید اما از نرم کننده استفاده نکنید. هنگام رنگ اگر موها مرطوب باشد بهتر است زیرا موهای خشک رنگ را مدت کوتاه تری در خود نگه می دارد.

اشتباهات رنگ مو

کدام رنگ مو را انتخاب کنید؟

رنگـ هـای شـرابی، مسـی، شـاه بلوطی، فنـدقی و آجری برای افرادی با پوست تیره مناسب است.

رنگ موهای بـلوند خاکـستـری یـا صدفی، قهوه ای مات، بـلونـد دودی و های لایت آبی یا قرمزبرای افرادی با پوست روشن مناسب است.

رنگ موهای شـیـری، گـلبـهـی، مسـی، کـرم نـخـودی، قهوه ای، فندقی و عسلی برای افرادی با پوست های گندمگون و برنزه مناسب است.

رنگ موهای کرم گلی، زیتونی تیره و قهوه ای تیره برای افرادی با پوست های صورتی و سرخ مناسب است.

رنگ موهای آبی خاکستری، آبی تیره، قهوه ای و مشکی برای افرادی با چشم های آبی مناسب است .

رنگ موهای طلایی، فندقی، مسی و قهوه ای سوخته برای افرادی با چشم های کهربایی مناسب است.

انتخاب رنگ مو

رنگ کردن مو باعث سفیدی مو می شود؟

از مهم ترین علت های سفیدی مو ژنتیک است. برخی افراد به طور ژنتیکی موهایشان زودتر سفید می شود اما موی بعضی دیگر دیرترسفید می شود. از علت های سفید شدن موها بعضی از بیماری های خاص مثل بیماری های غدد داخلی، بیماری های سیستم عصبی، شوک های جسمی و روانی و… نیز می تواند باشد که با بهبود و یا درمان بیماری، مو رنگ طبیعی خود را به دست می آورد اما موهایی که قبلا رشد کرده اند، سفید می مانند.

رنگ کردن به موها آسیب می زند؟

استفاده از رنگ مو به دفعات کم به موها آسیب نمی زند و عوارضی ندارد اما رنگ کردن مو به دفعات زیاد جنس موهای شما را خراب می کند و اگرطی سال موهایتان را زیاد رنگ کنید که ریشه موها آسیب ببینند دچار ریزش مو نیز خواهید شد پس بهتر است سالی بیش از پنج یا شش بار موهای تان را رنگ نکنید. رنگ کردن بیش از این حد موها سبب خراب شدن جنس موهای تان ، از بین رفتن طراوت و شادابی موهایتان و به وجود آمدن موخره می شود.

آموزش رنگ موی آمبره به صورت مرحله به مرحله

 1. ابتدا رنگ موی مورد نظر خود را برای قسمت پایینی موها انتخاب کنید توجه داشته باشید که رنگ موی انتخابی تان باید متناسب با رنگ موی طبیعی شما باشد. رنگ موی قهوه ای روشن و یا رنگ موهایی که سایه از رنگ موی قرمز و رنگ موی بلوند دارند می توانند انتخاب مناسبی باشند. سایه ای که برای قسمت پایین موها انتخاب می کنید نباید از 2 درجه روشن تر باشد.
 2. در این مرحله باید در مورد محلی از موها که تمایل دارید به رنگ اصلی موهای شما باقی بماند تصمیم گیری کنید. این مرحله نیز مانند انتخاب رنگ مو از اهمیت زیادی برخوردار است. توجه داشته باشید که هر چقدر تغییرات در قسمت پایین موهایتان باشد رنگ موی آمبره زیباتر به نظر می رسد. زیر خط فک برای ایجاد تغییرات در رنگ مو مکان مناسب و ایده آلی است.

 

 1. در این مرحله باید موهایتان را به خوبی شانه کنید و از عدم وجود گره در موهای خود اطمینان حاصل کنید تا مخلوط پودر دکلره و اکسیدان را بتوانید به راحتی روی موهای خود بزنید.

شانه کردن موها برای دکلره کردن آن ها

 1. پیش بند و یا لباسی کهنه ای بپوشید.

رنگ موی زیبا و شیک آمبره

5.سپس دستکشی مناسب را دستتان کنید.

پوشیدن دستکش برای رنگ کردن موها

 1. در این مرحله از رنگ موی آمبره باید پودر دکلره را با اکسیدان مخلوط کنید.

مخلوط اکسیدان و پودر دکلره

 1. موهایتان را به چند قسمت تقسیم کنید. اگر موهایتان باریک و یا ضخیم است باید موهایتان را به بخش های بیشتری تقسیم کنید. هر بخش از موها را با کمک گیره و یا کش مو از یکدیگر جدا کنید.

بستن موها با کمک کش

 1. با کمک برس رنگ مناسبی مخلوط دکلره را از پایین موها تا رسیدن به قسمت محو شدن موهای خود رنگ بزنید توجه داشته باشید که باید پودر دکلره را به صورت مساوی روی هر قسمت از موهای خود بزنید.

دکلره کردن قسمت پایینی موها

 1. در این مرحله از آموزش رنگ موی آمبره باید چند دقیقه ای را صبر کنید تا پودر دکلره تاثیر خود را بگذارد توجه داشته باشید نسبت به میزان مقاوت موهایتان در برابر پودر دکلره به مدت زمانی بین 15 تا 20 دقیقه برای مکث رنگ مو نیازمند هستید.
 2. بعد از مدت زمان مکث لازم موهایتان را با کمک آب گرم بشویید.

شستن موها

 1. در این مرحله باید موهایتان را خشک کنید برای خشک کردن موها از حوله استفاده کنید.

خشک کردن موها با حوله

 1. موهایتان را دوباره به حداقل دو یا سه دسته تقسیم کنید.

آموزش مدل رنگ موی آمبره

 1. دوباره دستکش را دستتان کنید.

پوشیدن دستکش برای دکلره کردن موها

14 . رنگ موی مورد علاقه خود را طبق دستورالعملی که روی قوطی رنگ نوشته شده است آماده کنید.

مخلوط رنگ مو

 1. موهای خود را شانه بزنید.
 2. رنگ مو را روی همه قسمت های دکلره موهای خود بزنید.

زدن رنگ موی روی قسمت دکلره موها

 1. برای رنگ گرفتن موها مدت زمانی را مکث کنید.

آموزش مرحله به مرحله رنگ موی آمبره

 1. رنگ مو را بعد از مدت زمان مکث از روی موهای خود با کمک شامپوی بدون سولفات بشویید و موهای خود را با کمک آب گرم آبکشی کنید.

شستن موهای رنگ شده

 1. موهای خود را بعد از شستن خشک کنید بهتر است اجازه دهید تا موهایتان به طور طبیعی خشک شوند و برای خشک کردن آن ها از سشوار استفاده نکنید.

مدل های رنگ مو آمبره

رنگ موی آمبره زیبایی خاصی را به موهای شما می دهد و اگر تمایل دارید رنگ موهایتان جذاب و زیبا باشد بهتر است از این رنگ زیبا برای رنگ کردن موهای خود استفاده کنید. در ادامه تصاویری از انواع مدل رنگ مو آمبره را مشاهده خواهید کرد که امیدواریم این مدل ها مورد توجه تان قرار بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *