مراقبت و سلامتی, مقالات

آموزش اصولی رنگ کردن مو در خانه

جزیره نیل | 0936.7600.271 | jazirehnail file-28-Differences-between-the-colors-of-Amber-Sombrer-Ballage-Colormatting-and-Foi2 آموزش اصولی رنگ کردن مو در خانه مراقبت و سلامتی مقالات

آموزش اصولی رنگ کردن مو در خانه

به گفته کوکو شانل، “بهترین رنگ در جهان، رنگی است که به شما بیاید”. نشستن در آرایشگاه و صرف هزینه زیاد می‌تواند کاری خسته کننده و گران باشد. برای صرفه جویی در هزینه، بهترین راه حل، رنگ کردن مو در خانه است. پیدا کردن رنگ مناسب و خرید وسایل رنگ مو کاری سرگرم کننده است. در ابتدا ممکن است این کار برای شما استرس زا باشد، اما در نهایت، آن را دوست خواهید داشت. در ادامه، رنگ کردن مو در خانه را به شما آموزش می‌دهیم.

الف) آماده شدن

۱. قبل از رنگ زدن، مو‌های خود را بشویید

لازم است مو‌های خود را ۲۴ تا ۴۸ ساعت قبل از گذاشتن رنگ، بشویید. این کار باعث می‌شود تا روغن‌های طبیعی که در این مدت ترشح شده اند، مانع تحریک سر شده و به جذب بهتر رنگ در ریشه‌های مو کمک کند. از نرم کننده استفاده نکنید، زیرا می‌تواند مانع جذب رنگ شود.

۲. رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید

این مرحله می‌تواند استرس زا باشد. انتخاب رنگ مناسب از میان طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها می‌تواند گیج کننده و کلافه کننده باشد. بنابراین، اگر مبتدی هستید، بهتر است رنگی را انتخاب کنید که یک یا دو درجه از رنگ موی اصلی شما روشن‌تر یا تیره‌تر باشد.

همچنین، رنگ مو باید مکملی برای رنگ پوست شما باشد. به عنوان مثال، اگر پوستی سفید دارید، از رنگ‌های تیره اجتناب کرده و به جای آن از رنگ‌های بلوند عسلی یا طلایی استفاده کنید. به همین ترتیب، اگر پوست تیره‌ای دارید، از رنگ‌های روشن اجتناب کرده و رنگ‌های عسلی تیره یا هایلایت دارچینی را انتخاب کنید.

نکته: بهتر است از رنگ‌های نیمه موقت به جای رنگ‌های دائم استفاده کنید تا مو‌های شما زیاد آسیب نبینند. رنگ‌های نیمه موقت معمولا پس از ۲۰ الی ۲۶ بار شستشو، از روی سطح مو پاک می‌شوند.

آموزش اصولی رنگ کردن مو در خانه

۳. استفاده از پیش بند آرایشگاهی

رنگ کردن مو در خانه می‌تواند باعث کثیفی و شلوغی شود. بنابراین، یک پیش بند آرایشگاهی خریده تا از ریخته شدن رنگ بر روی پوست و لباس خود جلوگیری کنید.

۴. مو‌های خود را شانه بزنید

مو‌های گوریده و گره شده مانع از پخش رنگ به طور مساوی بر روی سر می‌شوند. بنابراین، مو‌های خود را کاملا شانه کنید.

۵. خط رویش مو، گوش‌ها و گردن خود را وازلین بزنید

برای جلوگیری از لکه شدن خط رویش مو، گوش‌ها و گردن خود، از وازلین استفاده کنید. این مرحله ضروری است، زیرا رنگ می‌تواند علی رغم شستشو، تا چندین هفته بر روی پوست باقی بماند.

۶. استفاده از دستکش‌های لاستیکی یا پلاستیکی

برای جلوگیری از لکه شدن دست‌ها و آستین‌های خود، از دستکش‌های لاستیکی یا پلاستیکی استفاده کنید.

ب) وسایل مورد نیاز و نحوه مالیدن رنگ بر روی مو

۱. از ک کاسه برای مخلوط کردن رنگ استفاده کنید

بهتر است به جای استفاده از بطری، از یک کاسه برای مخلوط کردن رنگ استفاده کنید. با استفاده از قلم مو، می‌توانید رنگ را کاملا ترکیب کرده و راحت‌تر بر روی مو‌های خود بمالید.

۲. از اکسیدان استفاده کنید

اکسیدان عمدتا از پراکسید هیدروژن ساخته شده است که به باز کردن ساقه مو و جذب بهتر رنگ در پوست کمک می‌کند. اکسیدان باعث می‌شود که رنگ برای مدت بیشتری بر روی سر باقی بماند. اکسیدان انواع مختلفی دارد. رایج‌ترین نوع آن، اکسیدان ۶ درصد با حجم ۲۰ است که برای هر نوع مویی مناسب خواهد بود.

۳. با استفاده از شانه، مو‌های خود را تقسیم بندی کنید

با تقسیم بندی مو‌های خود، مطمئن خواهید شد که تمام مو‌های شما رنگ شده اند. در حالت ایده آل، بهتر است مو‌های خود را به چهار قسمت تقسیم کنید. بهتر است ابتدا قسمت‌های جلوی موی خود را رنگ کنید. از کلیپس‌های آرایشی برای نگه داشتن مو‌های خود استفاده کنید.

آموزش اصولی رنگ کردن مو در خانه

۴. مالیدن رنگ بر روی مو

گذاشتن رنگ را همیشه از ریشه مو شروع کنید. رنگ را از ریشه تا نوک مو گذاشته و سپس با استفاده از یک شانه دندانه درشت، مو را شانه کنید. هنگام شانه کردن، تا انتهای مو را شانه کنید تا رنگ اضافی خارج شود. این کار به پخش رنگ به طور مساوی کمک می‌کند. زمانی که یک قسمت از مو را رنگ کردید، می‌توانید آن را پیچانده و با یک کلیپس به سر خود بزنید. این روند را ادامه دهید تا تمام مو‌های شما رنگ شود.

۵. زمان را تنظیم کنید

با توجه به دستورالعمل گفته شده در رنگ موی خود، زمان را تنظیم کنید. دقت کنید قبل یا بعد از زمان گفته شده، موی خود را نشویید.

نکته: می‌توانید از سشوار برای جذب بهتر رنگ استفاده کنید.

نحوه هایلایت کردن مو

اگر هایلایتی نازک و ظریف می‌خواهید، می‌توانید از برس ریمل استفاده کنید. روند هایلایت کردن همانند رنگ کردن مو است. شما باید مو‌های خود را خشک کرده و شانه بزنید. مو‌های خود را تقسیم کرده و ابتدا لایه‌های زیرین را هایلایت کنید. بهتر است از الگوی خاصی برای هایلایت کردن استفاده نکنید. بهترین هایلایت‌ها همیشه درهم و نامتقارن هستند. پس از گذشت مدت زمان مشخص شده، رنگ را بشویید.

آموزش اصولی رنگ کردن مو در خانه

نحوه بلوند کردن م

توصیه می‌کنیم اگر می‌خواهید موی خود را بلوند کنید، آن را به دست افراد ماهر بسپارید. این کار کمی ریسک داشته و ممکن است مو‌های شما آسیب ببینند.

با این حال، اگر موی شما به طور طبیعی روشن است، می‌توانید این کار را انجام دهید. رنگ را از عقب‌تر از فرق سر و دور از ریشه‌ها بمالید. موی خود را ماساژ دهید تا کاملا آغشته به رنگ شود. ۳۰ دقیقه صبر کنید. سپس، بررسی کنید که چقدر از مو‌های شما روشن شده است و شروع به رنگ کردن ریشه‌ها کنید. پس از رنگ کردن تمام موها، ۳۰ دقیقه صبر کنید. در پایان، موی خود را با آب گرم و شامپو شسته و از نرم کننده استفاده کنید.

نحوه نقره‌ای کردن مو

برای نقره‌ای کردن مو، ابتدا باید آن را دکلره کنیم. برای برطرف کردن زردی و نارنجی بودن موها، از تونر بنفش استفاده کنید. مراحل کار شبیه به رنگ کردن مو است. پس از مدت زمان مشخص شده، مو‌ها را با آب گرم بشویید.

نکته: از شامپوی بدون سولفات استفاده کنید.

آموزش اصولی رنگ کردن مو در خانه

ج) نحوه شستشوی مو

نحوه شستن مو به اندازه رنگ کردن مو اهمیت دارد. در ادامه، به نکاتی برای شستن رنگ مو اشاره می‌کنیم.

۱. از حوله برای پاک کردن رنگ از روی پوست استفاده کنید

از یک حوله مرطوب برای پاک کردن لکه‌های رنگ از روی پیشانی، گردن و گوش خود استفاده کنید. برای حفظ رطوبت و گرما، مو‌های خود را با کلاه بپوشانید. این کار به جذب بهتر رنگ مو کمک می‌کند.

۲. تا زمان مورد نظر صبر کنید

با استفاده از آب گرم، موی خود را بشویید. از شامپو استفاده نکنید. با نوک انگشت‌های خود، ریشه مو‌ها را ماساژ دهید. شستن را تا زمانی ادامه دهید که دیگر رنگی باقی نماند. در پایان، از یک نرم کننده بدون سولفات استفاده کنید.

۳. استفاده از شامپو و نرم کننده

پس از شستن رنگ مو، حداقل یک ساعت صبر کرده، سپس از شامپو استفاده کنید. این زمان کمک خواهد کرد تا رنگ جذب ساقه‌های مو شود. سپس، می‌توانید از شامپو و نرم کننده استفاده کنید.

۴. خشک کردن مو

برای خشک کردن مو‌ها می‌توانید از سشوار استفاده کرده یا بگذارید مو‌ها به طور طبیعی خشک شوند. در صورت استفاده از سشوار، از کم‌ترین درجه حرارت آن استفاده کنید. در نهایت، اگر از رنگ موی خود ناراضی هستید، از محلول رنگ بر استفاده کنید، مو‌های خود را با یک شامپوی روشن کننده مو بشویید یا به آرایشگاه مراجعه کنید.

 

منبع:ستاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *